Alerty dotyczą niemal całej Polski. Gdzie można spodziewać się najbardziej gwałtownych burz?
"Dziś burze możliwe są na przeważającym obszarze kraju, zwłaszcza na południowym zachodzie, gdzie porywy wiatru mogą sięgać 90-100 km/h, a opady deszczu 40 mm. Możliwe akumulacje sum opadów do 60 mm. Burzom będzie towarzyszyć duży grad" - czytamy w prognozie na środę IMGW.
Do najbardziej niebezpiecznych zjawisk pogodowych może dojść w godzinach późnopopołudniowych i wieczornych. Prócz burz i gwałtownego wiatru możliwe jest też wystąpienie gradobicia o średnicy lodu do 5 cm, a lokalnie większej, a nawet trąb powietrznych. W wydanej korekcie podkreślono, że wiać może lokalnie nawet 120 km/h.
Najgwałtowniejszy przebieg nawałnic możliwy jest w pasie województw śląskiego, opolskiego, łódzkiego, południowo-wschodniej części wielkopolskiego i południowej części kujawsko-pomorskiego. Tutaj burze mogą być bardzo silne i towarzyszyć im mogą wspomniane ekstremalne zjawiska pogodowe.
Silne burze wystąpią na pozostałej części wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, w zachodniopomorskim, pomorskim i na zachodnich krańcach Mazowsza i warmińsko-mazurskiego, a także lokalnie w lubuskiem i dolnośląskim.
W nocy pas najsilniejszych burz przesunie się nieco na wschód i rozciągnie się na północ, obejmując cały pas centralny kraju - od śląska po wybrzeże.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.