Reklama

Zawierzenie Bliskiego Wschodu Świętej Rodzinie

„Nasza ziemia bardzo potrzebuje pokoju, stąd to wezwanie do szczególnej modlitwy” .

Reklama

Uroczysta Eucharystia w Nazarecie była centralnym wydarzeniem obchodzonego po raz pierwszy w tym roku Dnia Modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie. Łaciński patriarcha Jerozolimy wraz z katolickimi biskupami Ziemi Świętej zwierzył mieszkańców tego uciemiężonego regionu Świętej Rodzinie.

Specjalne przesłanie na to wydarzenie skierował Papież Franciszek, który życzył chrześcijanom Bliskiego Wschodu, by prawdziwie byli solą ziemi. „Zawierzenie tego regionu Świętej Rodzinie zachęca każdego do ponownego odkrycia, że wasze powołanie, jako chrześcijan Bliskiego Wschodu, domaga się nie tylko słusznego uznania waszych praw, jako pierwotnych obywateli tych umiłowanych ziem, ale zachęca również do przeżywania waszej misji jako kustoszy i świadków tradycji apostolskiej” – pisze Franciszek. Przypomina, przywołany w Iraku, obraz Bliskiego Wschodu, jako wspaniałego kobierca utkanego z wielu różnorodnych nici. „Jeśli przemoc, zazdrość, podziały zerwą choćby jedną z tych nici, całość zostaje zraniona i zniekształcona” – podkreśla w swym przesłaniu Ojciec Święty zachęcając chrześcijan Bliskiego Wschodu do budowania pokoju i porozumienia.

„Nasza ziemia bardzo potrzebuje pokoju, stąd to wezwanie do szczególnej modlitwy” – mówi Radiu Watykańskiemu łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa.

„W Ziemi Świętej wychodzimy z całej generacji konfliktów, które są polityczne, ale coraz częściej mają też wymiar religijny i, które tworzą głębokie podziały w rodzinach i codziennym życiu ludzi. Jeśli chcemy dać Ziemi Świętej pozytywną przyszłość trzeba zacząć właśnie od odbudowywania relacji – podkreśla abp Pizzaballa. – Trzeba odbudować zaufanie między narodami zamieszkującymi tę ziemię. Nie potrzebujemy kolejnych deklaracji i obietnic, ich było już bardzo dużo, ale konkretnych gestów, które realnie zmienią życie ludzi, przede wszystkim rodzin. W przeciwnym wypadku pokój wciąż będzie pustą retoryką”.

Podczas uroczystości w Nazarecie poświęcona została ikona Świętej Rodziny, która wyruszy w peregrynację po krajach Bliskiego Wschodu, rozpoczynając od Libanu, aby 8 grudnia na zakończenie Roku Św. Józefa dotrzeć do Rzymu. Ikona jest reprodukcją obrazu, który znajduje się w Nazarecie w kościele św. Józefa. Zgodnie z tradycją świątynia ta została zbudowana w miejscu, gdzie miał się znajdować dom Oblubieńca Maryi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama