Za duchową łączność z Polską oraz wierność wierze i wartościom chrześcijańskim dziękuje Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk w liście adresowanym do Polonii z okazji świąt Bożego Narodzenia. Prymas jest duchowym opiekunem Emigracji.
„Po raz pierwszy, jako prymas Polski i duchowy opiekun Emigracji zwracam się do Was ze słowami serdecznych pozdrowień. Czynię to w bliskości świąt Bożego Narodzenia, które w naszej polskiej tradycji niosą ze sobą szczególne ciepło rodzinnego domu i miłość najbliższych” – pisze abp Kowalczyk.
W swoim słowie metropolita gnieźnieński przypomina, że towarzysząc papieżowi Janowi Pawłowi II w jego podróżach apostolskich miał okazję poznać wielu Polaków żyjących w niemal wszystkich częściach świata. Wszystkie te spotkania – jak podkreśla – miały ciepły, rodzinny klimat, za który dziś pragnie podziękować. Przede wszystkim dziękuje jednak za pamięć i wierność wierze oraz ojczystej tradycji.
„Dziękuję za waszą duchową łączność z Polską; za wierność wierze i wartościom chrześcijańskim, które – stając się fundamentem życia – pozwalają wam być obywatelami krajów w których przyszło wam obecnie żyć. Dziękuję za wieloraki wkład, który wnosicie w życie tych społeczeństw. W sposób szczególny pragnę podziękować za troskę o wychowanie dzieci w wierze i tradycji chrześcijańskiej; za miłości do Polski, jej języka, kultury i historii” – pisze Prymas.
Zapewnia również o pamięci i modlitwie, którą obejmuje „troski, radości, osiągnięcia, trudy, dolegliwości i cierpienia” rodaków mieszkających poza granicami Polski. „Czynię to w duchu chrześcijańskiej nadziei, która wyrasta z Bożego Narodzenia, z tej przedziwnej tajemnicy, że Bóg zechciał stać się jednym z nas” – podkreśla w liście abp Kowalczyk.
Życzy także, aby miłość Boga do człowieka „tak dobitnie ukazana przez Wcielenie i zbawczą śmierć Jezusa Chrystusa” stała się natchnieniem i nadzieją do budowania rodziny nazywanej często przez Jana Pawła II Kościołem Domowym.
„Życzę, aby właśnie tam, we wspólnotach rodzinnych, rodziła się i dojrzewała miłość rodziców do dzieci i dzieci do rodziców, i z tego doświadczenia wyrastała miłość do każdego człowieka, który jest niepowtarzalnym dziełem Stwórcy, osobą która ma swoją godność, prawa i obowiązki. Niech wasza miłość, przez świadectwo waszego życia, promieniuje na innych ludzi” – napisał Prymas Polski.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.