Reklama

Nauczyciele pielgrzymują na Jasną Górę - już 84 raz.

84. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców pod hasłem: „Ducha nie gaście” rozpocznie się Apelem Jasnogórskim. Bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców zaprasza do duchowej łączności.

Reklama

Pielgrzymki polskich nauczycieli na Jasną Górę trwają nieprzerwanie od 1937r. Już w latach trzydziestych środowiska katolickich pedagogów drążyła myśl zorganizowania Ogólnopolskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. Rodziła się ona zarówno w grupach sodalicyjnych, jak i w Stowarzyszeniu Chrześcijańsko-Narodowym Nauczycieli. Zdawano sobie sprawę z małego zaangażowania religijnego polskiej inteligencji nastawionej antyklerykalnie i ulegającej prądom laicyzacji. W szkolnictwie prowadziło to również do antagonizmów, a nawet szykanowania nauczycieli bardziej aktywnych na polu religijnym.

Nie bez znaczenia była w tym względzie rywalizacja organizacji nauczycielskich. Te zaś antagonizmy próbowały wygrywać władze państwowe w ramach przeprowadzanych reform szkolnictwa. W tej sytuacji nauczyciele katoliccy przyjmowali często bierną postawę. Ze strony prasy liberalnej nie brakło propagandy przeciwko pielgrzymce. Stąd też nawet utworzony w 1937 r. Komitet Główny Pielgrzymki nie był pewien przedsięwzięcia i planowano odłożenie jej do następnego roku.

Rozstrzygającą rolę odegrała tutaj Akcja Katolicka, która jako temat główny swojej pracy w 1937r. podjęła sprawę wychowania katolickiego i szkoły. W ten sposób społeczeństwo polskie zostało zainteresowane tą problematyką, co uznano za sprzyjającą okoliczność dla zorganizowania Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli. Ta oddolna inicjatywa musiała zyskać aprobatę Episkopatu Polski i ostatecznie 23-24 czerwca 1937 r. odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli na Jasną Górę.

Tegoroczna pielgrzymka, ze względu na pandemię, będzie miała wymiar przede wszystkim duchowy. Do Sanktuarium przybędą przedstawiciele środowiska.

W programie: dzisiaj ( 1 VII) o godz. 21.00 Apel Jasnogórski z rozważaniami bp. Piotra Turzyńskiego, jutro (2 VII) o godz. 13.30 Msza św. w intencji wszystkich pedagogów z transmisją m.in. w Telewizji Trwam i w Radiu Jasna Góra.

Nauczyciele podkreślają, że „dla wszystkich był to rok wyjątkowy, przełomowy, i bardzo trudny”. - Ze względu na pandemię zmianie uległ sposób nauczania, ograniczony kontakt z uczniami spowodował, że mamy dużo pracy w sferze społecznej, psychologicznej, izolacja nikomu nie wyszła na zdrowie. Staraliśmy się organizować w reżimie sanitarnym indywidualne konsultacje, żeby straty w edukacji z powodu pandemii minimalizować - powiedziała Jolanta Sosińska, dyrektor Publicznej jasnogórskiej Szkoły Muzycznej w Częstochowie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JASNA GÓRA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama