Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek po godz. 12 posiedzeniu, zajmie się m.in. projektem nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Po posiedzeniu rządu premier ma ogłosić decyzje personalne dot. osób odpowiedzialnych za sytuację na kolei.
Szef rządu spotkał się w poniedziałek z ministrem infrastruktury Cezarym Grabarczykiem; minister miał mu przedstawić jeden wniosek personalny. "Do końca roku będzie ich więcej" - zapowiedział premier.
W ubiegłym tygodniu, w czwartek, szef resortu infrastruktury poinformował, że prezesi trzech spółek z Grupy PKP - PKP S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe i PKP Intercity - oraz ich zastępcy zostaną ukarani odebraniem nagrody rocznej za bałagan w związku z nowym rozkładem jazdy. Obowiązuje on od niedzieli 12 grudnia, a jego wprowadzeniu towarzyszył chaos informacyjny na dworcach. Również w czwartek premier Donald Tusk, który przebywał w Brukseli, powiedział dziennikarzom, że odebranie premii członkom zarządów spółek kolejowych nie wystarcza. Szef rządu zapowiedział, że czeka na wnioski personalne w związku z sytuacją w spółkach PKP i że do końca roku podejmie decyzje w sprawie zmian personalnych.
Nowela ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej ma - według wnioskodawcy (minister kultury i dziedzictwa narodowego) - usprawnić funkcjonowanie instytucji kultury i spowodować bardziej efektywne wykorzystywanie środków przeznaczanych na działalność kulturalną i artystyczną.
Zgodnie z projektem instytucje kultury podzielono na: instytucje artystyczne (m.in.: teatry, opery, operetki, filharmonie, zespoły pieśni i tańca, orkiestry) i inne instytucje kultury (np. muzea, biblioteki, domy kultury, galerie).
Instytucji artystycznych dotyczy szereg nowych regulacji: planowanie pracy w ramach sezonu (a nie - jak w innych instytucjach - roku kalendarzowego). Artyści (aktorzy, muzycy itp.) będą zatrudniani na podstawie umowy sezonowej, będącej umową na czas określony - od 1 do 5 sezonów.
Proponuje się również uzupełnienie w ustawie przepisu o zakazie prowadzenia przez artystę działalności na rzecz innych podmiotów bez zgody pracodawcy. Na przykład może to dotyczyć aktora, który jest zatrudniony na etacie w teatrze, a jednocześnie zamierza występować w filmie, w reklamie, serialu telewizyjnym itp.), albo muzyka zatrudnionego w filharmonii podejmującego dodatkową pracę.
Pracodawca - czyli dyrektor teatru lub filharmonii - może taką zgodę uzależnić od uzyskania rekompensaty od podmiotu, na rzecz którego pracownik artystyczny będzie świadczył pracę, w przypadku poniesienia rzeczywistych kosztów (np. koszty odwołania spektaklu, koncertu, koszty dodatkowych prób, koszty wprowadzenia jako zastępstwa nowego wykonawcy).
W projekcie wprowadzono też zasadę, że zatrudnianie na czas określony dotyczyć będzie dyrektorów wszystkich instytucji kultury. Zaproponowano, aby dyrektor instytucji artystycznej był powoływany na czas określony - od trzech do pięciu sezonów. Dyrektorzy innych instytucji kultury (np. muzeów) byliby powoływani na czas określony - do siedmiu lat.
Na podstawie proponowanych przepisów będzie możliwe również powierzanie zarządzania instytucją kultury osobie prawnej (np. fundacja, stowarzyszenie, organizacja pozarządowa itp.) lub osobie fizycznej.
Rada Ministrów rozpatrzy także projekt ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Projekt reguluje m.in. zasady wyrobu fermentowanych napojów winiarskich oraz obrotu wyrobami winiarskimi, zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wyrobu i rozlewu wyrobów winiarskich oraz organizację rynku wina. Projekt ustawy określa zasady ubiegania się o ochronę nazw pochodzenia lub oznaczeń geograficznych wyrobów winiarskich.
Ministrowie rozpatrzą też wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie Instytucji Gospodarki Budżetowej "Wisła" w Warszawie i Instytucji Gospodarki Budżetowej "Odra" we Wrocławiu. Rząd zajmie się też projektem założeń do noweli ustawy o podatku tonażowym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.