W wieku 84 lat zmarł o. Stan Swamy, znany obrońca praw człowieka i ludności tubylczych. Hinduski jezuita od ośmiu miesięcy przebywał w areszcie w Bombaju w fatalnych warunkach. Władze oskarżały go o wspieranie maoistowskich rebeliantów. Pomimo licznych interwencji Kościoła nie udało się doprowadzić do jego uwolnienia.
Ze względu na pogarszający się stan zdrowia od 28 maja zakonnik przebywał w szpitalu. Cierpiał na zaawansowaną chorobę Parkinsona i inne dolegliwości związane z wiekiem. Był zdany na pomoc współwięźniów przy wykonywaniu codziennych czynności. Ostatnio wykryto u niego także koronawirusa. Zmarł zaledwie kilka dni przed rozprawą, podczas której sąd po raz kolejny miał rozpatrzyć wniosek o zwolnienie go za kaucją.
Wcześniej Trybunał Nadzwyczajny Indyjskiej Agencji Antyterrorystycznej systematycznie odrzucał wnioski o jego uwolnienie. Wskazywał na liczne, rzekomo kompromitujące e-maile, wymieniane między o. Swamy’m a innymi skazanymi w tej sprawie. Miał on również otrzymać równowartość ok. 40 tys. zł na wsparcie maoistów i spiskować w celu obalenia rządu. Lokalny kościół, ONZ i organizacje zajmujące się prawami człowieka określiły te zarzuty jako całkowicie bezpodstawne.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.