Niespokojne święta

Na Filipinach i w Nigerii doszło do zamachów i atak zbrojnych w czasie Bożego Narodzenia. Eksplozja ładunku wybuchowego przerwała Mszę pasterską w mieście Jolo na Filipinach. Lekkich obrażeń doznało 10 uczestników liturgii, w tym jeden z księży.

Ranny kapłan, to ks. Ricky Bacoldol, który w tym roku otrzymał święcenia kapłańskie. W czasie Mszy czytał Ewangelię o Narodzeniu Pańskim i wtedy doszło do zdalnie wywołanej detonacji.

Ładunek terroryści umieścili w suficie kaplicy. Eksplozja wywołała panikę wśród obecnych prawie stu wiernych. Siła wybuchu była tak duża, że uniosła w powietrze dach świątyni. Większość obrażeń odniesionych przez ludzi jest lekka.

Pasterka odbywała się w bazie policyjnej na wyspie Jolo na południu kraju, gdzie katolicy należą do mniejszości. W rejonie tym często dochodzi do zamachów terrorystycznych organizowanych przez islamskich partyzantów Abu Sajafa. Ugrupowanie to jest ściśle powiązane z Al-Kaidą i wsławiło się wielu akcjami przeciwko wyznawcom Chrystusa. Ma na koncie m.in. porwania i morderstwa księży i sióstr zakonnych.

Z kolei w Nigerii uzbrojony mężczyzna otworzył ogień do uczestników Pasterki w Kano. Uczestniczącym we Mszy żołnierzom udało się jednak szybko interweniować i obezwładnić zamachowca. W incydencie nie było ofiar śmiertelnych – powiedział rzecznik nigeryjskich sił zbrojnych.

Gorzej było w mieście Jos, gdzie eksplozja bomby zabiła 20 osób. Kolejnych sześć poniosło śmierć w dwóch innych kościołach zaatakowanych na północnym wschodzie kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Niedziela
  noc
  8°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  9°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »