Program koncertu, z którym wystąpi Chick Corea będzie dostosowany do treści okresu liturgicznego Bożego Narodzenia – zapewnił w rozmowie z KAI rzecznik archidiecezji warszawskiej, ksiądz prałat Rafał Markowski.
Koncert słynnego amerykańskiego muzyka odbędzie się dziś w katedrze warszawskiej pomimo protestu części środowisk katolickich. Przypominają one, że Corea należy do Kościoła scjentologicznego, uważanego powszechnie za groźną sektę.
Na adres warszawskiej Kurii oraz do proboszcza katedry dochodzą protesty w związku z koncertem światowej sławy pianisty i kompozytora. Jednak – jak dowiaduje się KAI – wbrew doniesieniom o „zasypaniu” kurii listami zbulwersowanych osób, protestów nie jest aż tak wiele, natomiast zdarzają się prośby o bilety na występ amerykańskiego artysty.
W rozmowie z KAI rzecznik archidiecezji warszawskiej przypomniał, że już kilka tygodni temu wydał oświadczenie w tej sprawie. Zapewnił wówczas, że „program koncertu będzie dostosowany do treści okresu liturgicznego Bożego Narodzenia i muzyka nie naruszy sacrum miejsca jakim jest archikatedra”.
„Istotą muzyki jazzowej jest improwizacja, która umożliwi muzykowi wykorzystanie motywów zaczerpniętych z muzyki polskiej, w tym szczególnie kolęd polskich” – czytamy w oświadczeniu. Przy tej okazji ks. Markowski życzył też „wielu dobrych przeżyć związanych z koncertem”.
Także ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz stołecznej katedry św. Jana, w której odbędzie się koncert wyraził nadzieję, że dostarczy on słuchaczom wielu głębokich przeżyć. Dodał, że specjalnie na tę okoliczność Corea zapoznał się z różnymi polskimi kolędami, których melodię ma wykorzystać podczas występu.
„Scjentolodzy to bardzo niebezpieczna i destrukcyjna sekta. Jest oskarżana o przestępczość gospodarczą i stosowanie terroru psychicznego oraz o łamanie praw człowieka” – wyjaśnia w „Naszym Dzienniku” Dariusz Pietrek, koordynator Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych KANA w Katowicach.
Z prośbą o odwołanie „skandalicznej imprezy” – która będzie „reklamą przestępczej sekty” – zwrócił się do prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami.
Kościół scjentologiczny założony został w 1954 r. przez pisarza science fiction L. Rona Hubbarda. „Leksykon Kościołów, ruchów religijnych i sekt w Polsce” bp. Zygmunta Pawłowicza określa poglądy Hubbarda (1911-1986) jako mieszaninę „myśli zaczerpniętych z religii azjatyckich (reinkarnacja), magii, medycyny i psychologii”.
Z powodu oszustw podatkowych i wykorzystywania finansowego swoich członków działalność scjentologów została częściowo lub całkowicie zdelegalizowana w kilku krajach Europy, m.in. Francji, gdzie władze uważają go za sektę. W Niemczech i Belgii działalność scjentologów jest poważnie ograniczona.
Kościół Scjentologiczny nie jest wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzonego przez polskie MSWiA.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.