Kuria broni koncertu Chicka Corei

Program koncertu, z którym wystąpi Chick Corea będzie dostosowany do treści okresu liturgicznego Bożego Narodzenia – zapewnił w rozmowie z KAI rzecznik archidiecezji warszawskiej, ksiądz prałat Rafał Markowski.

Koncert słynnego amerykańskiego muzyka odbędzie się dziś w katedrze warszawskiej pomimo protestu części środowisk katolickich. Przypominają one, że Corea należy do Kościoła scjentologicznego, uważanego powszechnie za groźną sektę.

Na adres warszawskiej Kurii oraz do proboszcza katedry dochodzą protesty w związku z koncertem światowej sławy pianisty i kompozytora. Jednak – jak dowiaduje się KAI – wbrew doniesieniom o „zasypaniu” kurii listami zbulwersowanych osób, protestów nie jest aż tak wiele, natomiast zdarzają się prośby o bilety na występ amerykańskiego artysty.

W rozmowie z KAI rzecznik archidiecezji warszawskiej przypomniał, że już kilka tygodni temu wydał oświadczenie w tej sprawie. Zapewnił wówczas, że „program koncertu będzie dostosowany do treści okresu liturgicznego Bożego Narodzenia i muzyka nie naruszy sacrum miejsca jakim jest archikatedra”.

„Istotą muzyki jazzowej jest improwizacja, która umożliwi muzykowi wykorzystanie motywów zaczerpniętych z muzyki polskiej, w tym szczególnie kolęd polskich” – czytamy w oświadczeniu. Przy tej okazji ks. Markowski życzył też „wielu dobrych przeżyć związanych z koncertem”.

Także ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz stołecznej katedry św. Jana, w której odbędzie się koncert wyraził nadzieję, że dostarczy on słuchaczom wielu głębokich przeżyć. Dodał, że specjalnie na tę okoliczność Corea zapoznał się z różnymi polskimi kolędami, których melodię ma wykorzystać podczas występu.

„Scjentolodzy to bardzo niebezpieczna i destrukcyjna sekta. Jest oskarżana o przestępczość gospodarczą i stosowanie terroru psychicznego oraz o łamanie praw człowieka” – wyjaśnia w „Naszym Dzienniku” Dariusz Pietrek, koordynator Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych KANA w Katowicach.

Z prośbą o odwołanie „skandalicznej imprezy” – która będzie „reklamą przestępczej sekty” – zwrócił się do prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz Ogólnopolski Komitet Obrony przed Sektami.

Kościół scjentologiczny założony został w 1954 r. przez pisarza science fiction L. Rona Hubbarda. „Leksykon Kościołów, ruchów religijnych i sekt w Polsce” bp. Zygmunta Pawłowicza określa poglądy Hubbarda (1911-1986) jako mieszaninę „myśli zaczerpniętych z religii azjatyckich (reinkarnacja), magii, medycyny i psychologii”.

Z powodu oszustw podatkowych i wykorzystywania finansowego swoich członków działalność scjentologów została częściowo lub całkowicie zdelegalizowana w kilku krajach Europy, m.in. Francji, gdzie władze uważają go za sektę. W Niemczech i Belgii działalność scjentologów jest poważnie ograniczona.

Kościół Scjentologiczny nie jest wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych prowadzonego przez polskie MSWiA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
3°C Piątek
wieczór
3°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
wiecej »