Mimo że władze Nepalu oficjalnie ogłosiły zwycięstwo nad trądem, to w tym kraju wciąż odnotowuje się dużą liczbę nowych zachorowań na tę chorobę. Chrześcijańskie organizacje charytatywne, m.in. Międzynarodowa Misja Trądu (TLM), alarmują, że trąd nadal jest poważnym zagrożeniem dla mieszkańców tego himalajskiego kraju. W dalszym ciągu konieczne jest wdrażanie systemowych rozwiązań walki z chorobą.
Wbrew deklaracjom Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2000 r. oraz zapewnieniom nepalskiego rządu z 2010 r. problem trądu nie został Nepalu rozwiązany i wciąż stanowi zagrożenie dla lokalnej ludności. Jak podkreślają eksperci Frank Houghton i Michael Winterburn istnieje pilna potrzeba wprowadzenia narodowego programu wykrywania aktywnych przypadków tej choroby, ponownie zbierającej swoje żniwo. W ostatnich dziewięciu latach wykrywano średnio 3 tys. zachorowań rocznie. Według WHO w 2019 r. zanotowano ponad 200 tys. jednostek chorobowych na całym świecie, najwięcej w Indiach.
Instytucje chrześcijańskie obecne w Nepalu od 1972 r. zajmują się pomocą trędowatym zarówno poprzez leczenie chorych, a także oferując ozdrowieńcom wsparcie w znajdowaniu ponownego zatrudnienia. Pomagają również w pokonaniu społecznego wykluczenia, które jest jednym z pierwszych skutków tej stygmatyzującej choroby.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.