Państwa mają bronić każdego niewinnego życia

Odebranie życia jakiejkolwiek niewinnej istocie ludzkiej pozostaje zawsze złem moralnym i jest niedopuszczalne nawet jako środek do dobrego skądinąd celu. Wszyscy ludzie jako osoby zasługują w równym stopniu na to, by ich życie było chronione.

Przypomniał o tym 21 grudnia watykański obserwator na forum ONZ. Abp Francis Chullikatt wyjaśnił stanowisko Stolicy Apostolskiej co do rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie pozasądowych, doraźnych czy samowolnych egzekucji.

Delegacja Stolicy Apostolskiej docenia w przyjętej przez ONZ rezolucji zdecydowane potępienie takich aktów godzących w ludzkie życie oraz uznanie potrzeby skutecznych działań celem zapobieżenia im w przyszłości. Przypomina, że dokumenty prawa międzynarodowego wyraźnie uznają niezbywalne prawo wszystkich ludzi do życia, jak i to, że należy im się w równym stopniu, bez żadnych różnic czy dyskryminacji, ochrona prawna. Zastrzeżenia budzi jednak wprowadzenie do rezolucji takich kategorii, jak „orientacja seksualna” czy „tożsamość rodzajowa”. Nie mają one wyraźnej, uzgodnionej definicji w prawie międzynarodowym i wprowadzanie ich podważa standardy praw człowieka, zamiast je umacniać. „Moja delegacja uważa – stwierdził abp Chullikatt – że wdrażanie tej rezolucji należy do suwerennej odpowiedzialności każdego z państw. Musi być zgodne z prawami i podstawowymi swobodami człowieka, w pełnym poszanowaniu dla wartości religijnych, etycznych i kulturowych”. Rezolucja winna się skupić na ochronie konkretnych osób i nie można tego zaciemniać niejasno określonymi kategoriami. Ma bowiem stanowić dla państw rzeczywistą zachętę do skutecznej ochrony prawa do życia wszystkich ludzi znajdujących się na ich terenie – podkreślił w Nowym Jorku watykański przedstawiciel na forum ONZ.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ONZ, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
3°C Niedziela
noc
wiecej »