Dzisiaj przepełnia nas ogromna radość, ponieważ po raz pierwszy, po 50 latach przerwy, uroczystość Objawienia Pańskiego na powrót stała się dniem wolnym od pracy – podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki w Święto Trzech Króli.
Zdaniem wiceprzewodniczącego Episkopatu Polski w ten sposób zlikwidowano jedną z krzywd wyrządzonych Kościołowi przez PRL.
Abp Gądecki w Święto Trzech Króli odprawił Mszę św. w poznańskim kościele pw. Objawienia Pańskiego.
– Pięćdziesiąt lat temu uroczystość ta padła ofiarą bezwzględnego planu laicyzacji przestrzeni publicznej w Polsce. Ten plan starał się zniszczyć znaki tożsamości polskiego społeczeństwa – przekonywał w homilii metropolita poznański. Abp Gądecki przypomniał, że rozpoczęto wówczas usuwanie krzyży w szkołach, likwidację kaplic szpitalnych, a w 1961 roku rugowanie lekcji religii ze szkół.
– Było to nic innego jak narzucanie większości Polaków zideologizowanych przekonań partyjnej mniejszości – mówił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski. Abp Gądecki zauważył, że dziś Polacy powrócili do ponad tysiącletniej tradycji, mogąc znowu swobodnie dedykować swój czas wolny uwielbieniu Zbawiciela.
Metropolita poznański podkreślił także, że Objawienie Pańskie jest zarazem wydarzeniem opisanym w ewangelii, jak i symbolem. – Droga Mędrców jest symbolem życia człowieka podążającego z wiarą za światłem prawdy. Poszukiwanie prawdy nawet wtedy, gdy dotyczy tylko ograniczonej rzeczywistości świata i człowieka nigdy się nie kończy, zawsze odsyła nas ku czemuś, co jest metafizycznym wymiarem rzeczywistości – przekonywał abp Gądecki.
– Mędrcy to pierwsi ludzie z długiego pochodu mężczyzn i kobiet, którzy w swoim życiu nieustannie poszukiwali wzrokiem prawdziwego Boga, to pierwociny narodu, który łączy w Kościele wiara w Chrystusa, Syna Bożego – zauważył metropolita poznański.
Kościół pw. Objawienia Pańskiego w Poznaniu usytuowany jest na Ławicy, nieopodal poznańskiego portu lotniczego. Parafia obchodzi w tym roku jubileusz 25 lat istnienia.
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!