Miliony chrześcijan obchodzą dziś uroczystość Bożego Narodzenia. Według kalendarza juliańskiego – „opóźnionego” o 13 dni w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego – narodziny Chrystusa świętują wierni Rosji, większości krajów byłego Związku Sowieckiego, byłej Jugosławii i Patriarchat Jerozolimski. Boże Narodzenie obchodzą teraz także polscy prawosławni z terenów wschodnich oraz wyznawcy Kościoła greckokatolickiego.
Wczoraj obchodzono Wigilię. Uroczystą wieczerzę rozpoczęto od dzielenia się prosforą – odpowiednika opłatków w tradycji katolickiej. Prosfora – z greckiego: ofiara – to przaśny chleb używany w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii. Ich wypiekiem zajmują się siostry zakonne i żony prawosławnych duchownych, a wierni biorą go z cerkwi. Robi się go z wody, mąki i drożdży.
W tradycji wschodniej miejsce żłóbka zajmuje ikona Bożego Narodzenia, która w okresie świąt wystawiana jest do adoracji na środek świątyni. Wierni oddają jej pokłony i całują ją. W jej centralnej części znajduje się Dzieciątko Jezus z Matką Bożą. W górnej części, po lewej stronie, przedstawiani są trzej Mędrcy ze Wschodu, a św. Józef zadumany na kamieniu, rozmyślający nad tajemnicą narodzenia Chrystusa przedstawiany jest u dołu ikony, zwykle z lewej strony.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.
Pod względem liczby wiernych prawosławie jest drugim, po katolicyzmie, wyznaniem w Polsce. Do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego należy wedle ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego 504 tys. wiernych.
Administracyjnie Kościół prawosławny w Polsce podzielony jest na sześć diecezji, oprócz tego działa też Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego.
Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.