Dlaczego Kościół usunął Babilonię z nazwy patriarchatu?

Nie miało ono żadnego uzasadnienia historycznego - stwierdzili uczestnicy Synod Biskupów Kościoła chaldejskiego.

Ponad 10 dni temu, na swym najnowszym posiedzeniu Synod Biskupów Kościoła chaldejskiego usunął z tytułu swego patriarchatu odniesienie do Babilonii, gdyż – jak stwierdzili uczestnicy obrad – nie miało ono żadnego uzasadnienia historycznego. Wyjaśnienie to zawiera „Nota patriarsza”, wydana 23 sierpnia w odpowiedzi na liczne pytania, a nawet polemiczne komentarze, jakie pojawiły się wkrótce po tym spotkaniu.

W czasie obrad synodalnych, które w dniach 9-14 sierpnia toczyły się w Bagdadzie pod przewodnictwem patriarchy kard. Louisa Raphaela Sako, biskupi tego wschodniego Kościoła katolickiego omawiali wiele ważnych zagadnień. Za jedno z nich uznali zmianę oficjalnej nazwy swej wspólnoty, która dotychczas brzmiała “Patriarchat Babilonii Chaldejczyków” – obecnie będzie to po prostu “Patriarchat Chaldejski”.

Decyzja ta wywołała zróżnicowane reakcje, wśród których nie brakowało krytycznych a nawet polemicznych. Nawet Związek Pisarzy Chaldejskich w oświadczeniu, ogłoszonym w internecie, wyraził “smutek” z tego powodu. Uważają oni bowiem, że rozporządzenie biskupów poddaje pod dyskusję “dziedzictwo, do którego z dumą należymy”.

W odpowiedzi władze Patriarchatu zwróciły uwagę, że wiele komentarzy krytycznych pochodzi ze środowisk diaspory chaldejskiej, podczas gdy w samym Iraku “nikt nie sprzeciwia się decyzji Synodu”. Podkreślono m.in., że Babilon był stolicą imperium babilońskiego, ale “nigdy nie był siedzibą biskupią ani patriarszą a dziś jest irackim miastem muzułmańskim”. Dotychczasowa nazwa Patriarchatu z różnych powodów była pozbawiona podstaw historycznych. Nota patriarsza przypomniała ponadto, że gdy chrześcijaństwo dotarło do Mezopotamii, Babilonia leżała już [od dawna] w gruzach.

Złożone okoliczności historyczne, które w połowie XVI wieku sprawiły, iż część Asyryjskiego Kościoła Wschodu potwierdziła pełną jedność z Rzymem, doprowadziły do ustanowienia Patriarchatu Chaldejskiego, złączonego więzami wspólnoty hierarchicznej z Następcą św. Piotra. Ale odniesienie do “Babilonii” umieścił w tytule patriarchy dopiero w 1724 r. patriarcha Józef (Youssef) III, który w tamtym czasie miał swoją siedzibę w Diyarbakırze (starożytna Amida) w dzisiejszej południowo-wschodniej Turcji. Bagdad jest siedzibą patriarchy chaldejskiego od 1950 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Poniedziałek
rano
25°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
22°C Wtorek
noc
wiecej »