Grodzisko w Bolesławcu starsze niż sądzono

Osada obronna w Bolesławcu (Dolnośląskie) jest starsza o kilkaset lat niż dotychczas uważano - ustalili badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

W wyniku badań wykopaliskowych naukowcy cofnęli historię założenia do czasów schyłku IX i X wieku, czyli okresu plemiennego.

Poprzednie badania osady miały miejsce jeszcze przed II wojną światową i były prowadzone na niewielką skalę. Dlatego mała liczba pozyskanych zabytków nie pozwoliła na precyzyjne ustalenia. Ówcześni badacze ustalili wstępnie wiek założenia na XII-XIII wiek.

Obecnie pozostałości założenia znajdują się pośród zabudowań współczesnego miasta, ale porasta je gęsta roślinność. Grodzisko założono na planie owalu o wymiarach 70 na 60 m. Całość otoczono wałami, których relikty widoczne są do dziś.

"Gdy rozpoczęliśmy wykopaliska w 2008 roku spodziewaliśmy się odsłonić relikty grodu kasztelańskiego. Tymczasem, po dwóch sezonach badań okazało się, że założenie obronne jest starsze niż dotychczas sądzono i że są to pozostałości grodu z okresu plemiennego" - wyjaśnia Sylwia Rodak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka badań.

W ubiegłym roku archeolodzy prowadzili wykopaliska w północno-zachodnim rejonie umocnień. Celem było odkrycie drewnianych fragmentów wału. Naukowcom udało się ustalić, że konstrukcję wzniesiono na przygotowanej wcześniej podwalinie z gliny, która miała na celu stabilizować naturalne, żwirowate podłoże.

"Niestety do tej pory brakuje śladów po konstrukcji drewnianej, co może sugerować późniejsze, wtórne rozebranie umocnień" - dodaje badaczka.

Natomiast we wschodniej części grodziska, jeszcze w strefie majdanu (placu wewnątrz osady) archeolodzy znaleźli zapewne relikty bramy. Stopień zniszczenia obiektu jest jednak zbyt duży, aby potwierdzić to z całą stanowczością.

"Przypuszczamy, że są to pozostałości po bramie, która uległa spaleniu i runęła do wnętrza grodu" - uważa Sylwia Rodak.

Archeolodzy poszukiwali bezskutecznie wewnątrz grodziska zabudowań. Zamiast tego natknęli się na obszerne śmietnisko użytkowane przez mieszkańców założenia obronnego. To właśnie stąd pozyskano najcenniejsze znaleziska - fragmenty naczyń ceramicznych z końca IX i X wieku. Dzięki nim ustalono nową chronologię grodziska.

W pracach terenowych brali udział studenci archeologii UWr w ramach praktyk terenowych. (PAP)

szz/ agt/ tot/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
wiecej »