Poznań: W intencji migrantów i uchodźców

W intencji migrantów i uchodźców będzie się modlił podczas Mszy św. w niedzielę 16 stycznia w Poznaniu delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wojciech Polak.

Tego dnia pod hasłem „Jedna rodzina ludzka” będzie obchodzony Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Kościół zwraca uwagę na problemy ludzi, którzy przenoszą się z jednego kraju do drugiego w poszukiwaniu pracy, lepszych warunków życia, azylu lub wykształcenia.

- Zjawisko współczesnej migracji niesie za sobą nie tylko problemy natury socjalnej, ekonomicznej, kulturalnej, czy politycznej, ale również religijnej i duszpasterskiej – zauważa dyrektor prowadzonego przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego ks. Wiesław Wójcik TChr.

Kościół poprzez ustanowiony prawie 100 lat temu Dzień Migranta i Uchodźcy włącza się w troskę i pomoc wszystkim migrującym. Ten dzień ma na celu zwrócenie uwagi na aktualne problemy migrantów oraz budzenie poczucia odpowiedzialności za duchową i materialną pomoc „ludziom w drodze”. W Polsce, 16 stycznia w kaplicy Domu Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu z okazji 97. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy o godz. 10.30 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta. Celebrować ją będzie bp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Wezmą w niej udział m.in. rodziny emigracyjne.

Ojciec Święty w specjalnym orędziu na ten dzień zwraca uwagę na „głęboką więź łączącą wszystkich ludzi”. Są oni, jak pisze, „jedną rodziną braci i sióstr w społeczeństwach, które stają się coraz bardziej wieloetniczne i wielokulturowe”. „Wielu ludzi musi decydować się na trudne doświadczenie migracji w jej wielorakich formach [...] W wielu przypadkach do wyjazdu z własnego kraju zmuszają różnego rodzaju prześladowania, powodujące, że ucieczka staje się koniecznością” – czytamy w orędziu. Papież zwraca uwagę na to, że charakterystyczne dla naszej epoki zjawisko globalizacji nie jest tylko procesem społeczno-ekonomicznym, ale przekracza granice geograficzne i kulturowe.

Przypomina, że Kościół uznaje prawo każdego człowieka do opuszczenia kraju w poszukiwaniu lepszych warunków życia, do wybrania sobie miejsca zamieszkania. „Jednocześnie państwa mają prawo regulować napływ migrantów i bronić własnych granic, zawsze gwarantując każdemu człowiekowi szacunek jego godności. Ponadto obowiązkiem imigrantów jest integracja w kraju, który ich przyjmuje, szanowanie jego praw i narodowej tożsamości”. Papież pisze, że każdy migrant ma podwójną odpowiedzialność: za to, z czego wyrasta, a także za to, w co wrasta, co tworzy w nowej ojczyźnie.

Zwraca też uwagę na uchodźców i innych migrantów przymusowych. „Osobom, które zostały zmuszone do opuszczenia swych domów czy ziemi, należy pomóc w znalezieniu miejsca, gdzie będą mogły żyć w pokoju i bezpieczeństwie” – wskazuje.

Podejmuje też temat coraz liczniejszych studentów zagranicznych, którzy „tworzą >>pomosty<< kulturowe i ekonomiczne pomiędzy swoimi ojczyznami i krajami udzielającymi im gościny”. Ojciec Święty zwraca tu uwagę na potrzebę uwrażliwiania na ich konkretne problemy. Wymienia „ograniczone środki ekonomiczne czy dyskomfort i poczucie samotności w zetknięciu z bardzo odmiennym środowiskiem społecznym i uniwersyteckim, jak również trudności adaptacyjne”.

Na świecie żyje dziś blisko 15 mln uchodźców, z czego 10,4 mln objętych jest opieką Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, a reszta – 4,8 mln – Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie. Przesiedleńców wewnętrznych jest ok. 27 mln.

W ciągu ostatnich 6 lat do naszego kraju przybyło tysiące imigrantów, uchodźców oraz studentów z całego świata. W tym samym czasie Polskę opuściło ponad 2 mln osób.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Poniedziałek
rano
11°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
wiecej »