Reklama

Caritas: Afganistan potrzebuje międzynarodowej solidarności

„Nikt nie chce opuszczać Afganistanu – to ziemia zbyt ukochana i piękna, aby pozostać opuszczoną, a dotyczy to szczególnie jej ludności” – taką opinię wyraził Paolo Beccegato, wicedyrektor włoskiej Caritas w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Reklama

Jego zdaniem oprócz zakończenia starć wewnętrznych ważne jest, aby lokalne władze stworzyły warunki do kontynuowania zagranicznej akcji pomocy dla Afgańczyków. W obliczu przewidywanego nowego exodusu milionów mieszkańców kraju wspólnota międzynarodowa powinna pomyśleć o korytarzach humanitarnych i miejscach przesiedleń dla ludności. Nie może przy tym liczyć jedynie na współpracę krajów graniczących z Afganistanem.

Zdaniem przedstawiciela włoskiej Caritas szczególnym niepokojem napawa chęć opuszczenia kraju przez lokalnych liderów społeczeństwa obywatelskiego pozostających często jedynym punktem odniesienia dla ubogich, którzy w tej sytuacji zostaną pozostawieni samym sobie. Warunkiem kontynowania jakiejkolwiek pomocy humanitarnej na dłuższą metę jest ustanie walk i napięć wewnętrznych, następnie otwartość rządu talibów na pomoc z zewnątrz oraz sama możliwość wolnego opuszczenia kraju, przez tych, którzy z różnych powodów chcą to uczynić. Paolo Beccegato podjął także temat obecnej roli państw ościennych graniczących z Afganistanem.

„Kraje południowe, tj. Pakistan i Iran, od dziesięcioleci goszczą miliony afgańskich uchodźców. W tym momencie oprócz nich, również państwa północne, takie jak Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i również Chiny zamykają swoje granice. Będzie to stanowiło problem dla tych, którzy chcą uciec, nawet legalnie, z Afganistanu, z wielu powodów. Jeżeli jednak cała społeczność międzynarodowa nie pomoże tym krajom w zapewnieniu korytarzy humanitarnych i relokacji w innych krajach świata, to oczywiste jest, że nie można od nich wymagać, aby wzięły na siebie ciężar przyjmowania kolejnych osób – podkreślił Beccegato. Nie mówimy tu o setkach tysięcy, ale o milionach ludzi: według niektórych źródeł od dwóch do czterech milionów. Zatem wysiłek ten musi obejmować międzynarodową solidarność. Nie zapominajmy o szlaku bałkańskim, gdzie tysiące uchodźców, w tym wielu Afgańczyków, nadal tkwi pomiędzy jednym krajem a drugim. Cały ten scenariusz stanowi globalne wyzwanie dla Unii Europejskiej, ale nie tylko i należy się nim zająć na szczeblu globalnym. Jesień na tym froncie będzie pełna wyzwań, ale myślę, że jeśli będzie dobra wola, możemy wspólnie stawić czoła problemowi, dla dobra tej ludności.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama