Beatyfikacja Jana Pawła II będzie świętem komunii całego ludu Bożego z Następcą św. Piotra i wymowną zapowiedzią jedności – napisał dziś kardynał Stanisław Dziwisz dziękując Benedyktowi XVI za dekret, który „zapowiada tak bardzo oczekiwaną beatyfikację”.
„Ufam, że Kościół przyjmie tę beatyfikację jako impuls do głoszenia Dobrej Nowiny współczesnemu światu z ewangeliczną odwagą i wspaniałomyślnością” – podkreślił w liście wieloletni, osobisty sekretarz Jana Pawła II.
Poniżej publikujemy pełny tekst listu metropolity krakowskiego do papieża Benedykta XVI
Wasza Świątobliwość,
Umiłowany Ojcze Święty,
Z wielkim wzruszeniem pragnę wyrazić głęboką wdzięczność Waszej Świątobliwości za dekret, który zapowiada tak bardzo oczekiwaną beatyfikację Waszego Poprzednika Jana Pawła II.
Dziękuję z całego serca Waszej Świątobliwości za decyzję wyznaczającą datę beatyfikacji na Drugą Niedzielę Wielkanocną, obchodzoną jako Święto Bożego Miłosierdzia, która w tym roku wypada 1 maja. Jest to data bardzo wymowna.
Życie ziemskie Sługi Bożego Jana Pawła II zakończyło się w blasku tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Dzięki decyzji Waszej Świątobliwości zajaśnieje na nowo dobroć Boga, którą Jan Paweł II głosił i której dawał świadectwo przed światem w ciągu całego swojego pontyfikatu.
Modlę się, aby Jego wyniesienie do chwały ołtarzy było dla Waszej Świątobliwości momentem pocieszenia i umocnienia w niezmordowanej służbie Chrystusowi żyjącemu w Kościele, który jest obecny na całej ziemi. Jestem przekonany, że beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II będzie świętem komunii całego ludu Bożego z Następcą św. Piotra i wymowną zapowiedzią jedności, o którą modlił się nasz Pan w Wieczerniku – ut unum sint. Ufam, że Kościół przyjmie tę beatyfikację jako impuls do głoszenia Dobrej Nowiny współczesnemu światu z ewangeliczną odwagą i wspaniałomyślnością.
Zapewniam Waszą Świątobliwość o wierności, modlitwie i synowskiej miłości. Czynię to w imieniu Archidiecezji Krakowskiej, Kościoła w Polsce i wszystkich moich rodaków.
Z synowskim szacunkiem całuję ręce Waszej Świątobliwości
Stanisław kard. Dziwisz,
Metropolita krakowski
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.