Cud Boży na Ukrainie

Przywrócenie hierarchii Kościoła katolickiego na Ukrainie jest cudem Bożym w naszych oczach – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Ukrainy biskup charkowsko-zaporoski Marian Buczek. W rozmowie z KAI przypomniał, że nastąpiło to dokładnie 20 lat temu. Z tej okazji episkopat Ukrainy ogłosił list pasterski, który został w niedzielę odczytany w parafiach.

16 stycznia 1991 roku Ojciec Święty Jan Paweł II wznowił hierarchię rzymskokatolicką, powołując trzech biskupów dla trzech diecezji i uznał oficjalnie kilku biskupów greckokatolickich, mianowanych wcześniej w podziemiu – powiedział hierarcha, który zanim sam został biskupem, a przez wiele lat pełnił funkcję sekretarza pierwszego po wojnie łacińskiego metropolity Lwowa abp. (od 2001 – kardynała) Mariana Jaworskiego.

Zdaniem bp. Buczka, od tamtego czasu Kościół katolicki, istniejący w tym kraju w dwóch obrządkach, rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Dzisiaj, w 20 lat po tamtych wydarzeniach, jest tu wiele świątyń i kaplic oraz domów katechetycznych. Działają wydawnictwa i strony internetowe diecezji i zakonów. Odtworzono również liczne ośrodki pielgrzymkowe i sanktuaria, powstały nowe miejsca kultu. „To wszystko powstało w ciągu 20 lat, a więc z historycznego punktu widzenia w krótkim czasie, choć w życiu człowieka jest to jest to znacznie dłuższy okres” – stwierdził rozmówca KAI.

Przypomniał, że dziś Kościół katolicki na Ukrainie dzieli się na 7 diecezji i ma 15 biskupów, w tym jednego kardynała. Istnieją trzy seminaria duchowne oraz wyższe instytuty kształcenia katechetów. „Jest dużo powołań kapłańskich i zakonnych, choć ciągle jeszcze za mało w stosunku do naszych potrzeb. Wierni jeszcze garną się do Kościoła” – podkreślił hierarcha. Jednocześnie zaznaczył, że kapłani, siostry zakonne i wszyscy, zaangażowani w życie Kościoła powinni obecnie robić wszystko, aby młodzież pozostała wierna Kościołowi, bo jest jego nadzieją i przyszłością rodzin. – Musimy również troszczyć się o to, aby młode pokolenie zrozumiało, że dziecko jest wartością pozytywną w życiu rodziny – dodał biskup charkowsko-zaporoski.

Jego zdaniem to, co się stało na tych ziemiach w ciągu ostatnich 20 lat, jest wielkim cudem Bożym. Od Żytomierza na wschód nie było ani jednego kapłana i kościoła. Ludzie zachowali jednak w sercach wiarę i prosili o kapłanów i świątynie, wychowali dzieci wierzące. „Na przykład na Wschodniej Ukrainie mamy młode i średnie pokolenie, są dzieci, które chętnie garną się do Kościoła. Trzeba dziękować Bogu i myśleć o tym, co się stało a równocześnie robić wszystko, żeby nie zaprzepaścić tego, co nam dała Opatrzność Boża” – podkreślił bp Buczek.

Mówiąc o specyfice Kościoła łacińskiego na wschodnich terenach Ukrainy, zwrócił uwagę, że na przykładzie jego diecezji widać powszechność Kościoła katolickiego w tym kraju. W katedrze w Charkowie w każdą niedzielę sprawowane są Msze św. po polsku, rosyjsku, ukraińsku, a w pierwszą niedzielę miesiąca także po wietnamsku. W innych parafiach miasta są Msze św. po angielsku i francusku, i to nie tylko dla młodych Afrykańczyków, studiujących na Wschodniej Ukrainie, ale również dla małżeństw mieszanych, np. afrykańsko-ukraińskich, który tam już mieszkają.

„Gdy słyszy się różne języki w Kościele, np. w Odessie, Charkowie czy w Kijowie, to widać powszechność Kościoła katolickiego, który jest dla wszystkich narodów i języków. Doceniają to także władze świeckie, bo widzą, że nie jest to Kościół jednego narodu czy języka, ale jest to Kościół dla wszystkich” – podkreślił bp Marian Buczek.

W ramach obchodów 20. rocznicy odnowienia katolickich struktur kościelnych na Ukrainie 16 stycznia o godz. 11.00 w bazylice metropolitalnej we Lwowie zostanie odprawiona dziękczynna Msza św.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
wiecej »