„Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”

„Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy” – to hasło XI Dnia Papieskiego, którego obchody zaplanowano w całym kraju na 9 października.

Jego głównym motywem będzie podziękowanie Bogu za beatyfikację papieża-Polaka oraz modlitwa o jego kanonizację. Organizatorem obchodów jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierająca edukację młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechniająca nauczanie Jana Pawła II.

O tegorocznych planach Fundacji „DNT”, w tym obchodach XI Dnia Papieskiego, poinformowano wczoraj na konferencji w sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

Obchody X Dnia Papieskiego zorganizowanego pod hasłem „Jan Paweł II – odwaga świętości” podsumował kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

„Wybieraliśmy to hasło wiedząc, że podsumowuje ono pontyfikat papieski, a jednocześnie przygotowuje nas do beatyfikacji” – przypomniał kard. Nycz. Podkreślił, że świętość i męczeństwo za wiarę miała dla Jana Pawła II ogromne znaczenie – w czasie swojego pontyfikatu ogłosił błogosławionymi 1343, a świętymi 482 osoby. Za istotne uznał też papieskie wzywanie do świętości szczególnie ludzi młodych.

Podczas zbiórki zorganizowanej w czasie X Dnia Papieskiego udało się zebrać ponad 7 mln 126 tys. zł, w tym sama zbiórka publiczna przyniosła 974 tys. zł. Dzięki hojności polskiego społeczeństwa uda się zwiększyć pulę przyznawanych stypendiów z 2300 do 2500.

Jak poinformował KAI Andrzej Cehak, wiceprzewodniczący Zarządu Fundacji „DNT”, od powstania Fundacja zebrała na rzecz stypendystów ok. 50 mln zł. Złożyły się na nią zarówno wpływy ze zbiórek publicznych, jak i kościelnych.

XI Dzień Papieski będzie w tym roku obchodzony 9 października. Jego głównym motywem będzie podziękowanie Bogu za planowaną na 1 maja beatyfikację Jana Pawła II oraz modlitwa o jego kanonizację. Hasło XI Dnia Papieskiego, zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski, brzmi: „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”.

Wyjaśniając je, abp Tadeusz Gocłowski, wiceprzewodniczący Rady Fundacji „DNT” podkreślił, że współczesny świat pamięta o Janie Pawle II przede wszystkim jako o człowieku. „On dostrzegł, że klęska naszej cywilizacji dotyka głównie człowieka, podkreśleniu tego problemu służyły wszystkie hasła Dni Papieskich” – dodał.

„Musimy dostrzec w Janie Pawle II jako kandydacie na ołtarze jego człowieczeństwo, które było widoczne zwłaszcza w ostatnim okresie jego życia. Był on człowiekiem wiary, a wiara sprawdza się w modlitwie. On umiał nam to przekazać” – wyjaśnił abp Gocłowski.

Tegoroczną nowością w działalności Fundacji „DNT” będzie organizacja proekologicznego obozu formacyjnego w Funce k. Chojnic. Weźmie w nim udział ponad 800 studentów-stypendystów, pochodzących z małych miast i wiosek. Młodzi podczas wypoczynku będą się także uczyć o najważniejszych problemach związanych z koniecznością prowadzenia ekologicznego trybu życia właśnie w społecznościach miasteczek i wsi.

Tradycyjnie odbędzie się także letni obóz dla podopiecznych Fundacji, którzy kształcą się w gimnazjach i liceach. Tym razem odbędzie się on w Bydgoszczy, która przyjmie ok. 1400 stypendystów. Z kolei maturzyści spotkają się na organizowanym już po raz czwarty obozie integracyjnym, który ma ich przygotować do odnalezienia się w mieście akademickim i nowej, studenckiej rzeczywistości.

W tym roku Fundacja organizuje jubileuszową 10. edycję konkursu akademickiego o stypendium i indeks im. Bp. Jana Chrapka na dwóch najbardziej prestiżowych uczelniach w Polsce: Uniwersytecie Warszawskim i Jagiellońskim. Do wygrania jest 12 indeksów na studia dziennikarskie, polityki społecznej i nauk politycznych. Tematem zadania pisemnego będzie interpretacja w wybranym przez siebie gatunku (artykuł, reportaż, esej) fragmentu z listu „Troska drugim imieniem miłości” biskupa Jana Chrapka. Termin nadsyłania prac mija 18 kwietnia, natomiast rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w czerwcu. W konkursie może wziąć udział każdy z tegorocznych maturzystów.

Stypendyści mają w planach powołanie stowarzyszenia, którego celem ma być kontynuowanie wspólnoty, jaka zawiązała się wśród podopiecznych Fundacji, po zakończeniu okresu nauki.

Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Dzięki temu po raz kolejny w najbliższym czasie ruszy kampania zachęcająca do przekazywania 1 proc. podatku dochodowego na rzecz stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin.

Jak co roku w ramach Dnia Papieskiego zostaną także wręczone nagrody „Totus”.

Dzień Papieski jest obchodzony od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października).

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powstała w 2000 r. Jej celem jest upamiętnianie pontyfikatu Jana Pawła II przez upowszechnianie nauczania papieża oraz wspieranie edukacji młodzieży z małych miast i wsi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »