W gronie ponad 600 zawodników XII Biegu Podhalańskiego św. Jana Pawła II była znana olimpijka Justyna Kowalczyk i kilku duchownych. Zawodnicy w sobotę 11 lutego pokonali trasę wokół nowotarskiego lotniska na dystansie 6, 15 lub 30 km.
Zanim zawodnicy wyruszyli na trasę, spotkał się z nimi znany duchowny ks. Władysław Zązel, który na emeryturze pomaga w posłudze duszpasterskiej w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, a lotnisko znajduje się w jej granicach. - Jesteście apostołami dobra, bo łączycie to, o czym zawsze mówił św. Jan Paweł II, czyli modlitwę i sport. Ojciec Święty przecież sam wiele razy zakładał narty i wyruszał w drogę, tak czynicie i wy dzisiaj, by podziwiać te wyjątkowe i majestatyczne krajobrazy, jakie się przed nami rozpościerają - mówił ks. Zązel.
Ks. Zązel przed startem pobłogosławił wszystkich zawodników i wspólnie z władzami miasta złożył wiązankę kwiatów przed figurą św. Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku - miejscu spotkania papieża z milionową rzeszą wiernych w czerwcu 1979 r.
Na starcie XII Biegu Podhalańskiego im. św. Jana Pawła II stanęło ponad 600 zawodników, wśród nich była Justyna Kowalczyk-Tekieli (zajęła oczywiście I miejsce wśród pań na dystansie 30 km). Było też kilku duchownych. - Organizatorzy przygotowali na trasie świetne warunki. Chętnie wziąłem udział w zawodach na koniec swojego urlopu, a także zaniosłem do św. Jana Pawła II wiele intencji, które zrodziły się podczas zakończonej niedawno wizyty kolędowej. Kto wie, może za rok zachęcę grupkę parafian do wspólnego startu - powiedział ks. Łukasz Kopczyński z parafii w Tenczynku.
Swoje umiejętności narciarskie sprawdził też Waldemar Wojtaszek, wiceburmistrz Nowego Targu. - Jednego trochę żałuję, że nie wybrałem trasę na 15 km, bo czuję pewien niedosyt emocji. Byłem dobrze przygotowany, gdyż trenowałem, m.in. na Turbaczu i na Słowacji. Zapraszam jednak wciąż wszystkich do stolicy Podhala na specjalnie przygotowane trasy narciarskie na biegówkach - mówił W. Wojtaszek.
Trasa dwunastej edycji zawodów poprowadzona była wokół rezerwatu przyrody Bór Na Czerwonem. Start i meta znajdowały na lotnisku w Nowym Targu.
Ceremonię wręczenia nagród poprzedził krótki koncert i pokaz tańca góralskiego w wykonaniu zespołu Mali Śwarni.
Zawodnicy podczas zawodów mogli liczyć na bufety na trasie oraz ciepły posiłek na mecie. Dla kibiców przygotowana była strefa zabaw dla dzieci, psie zaprzęgi, curling na śniegu, biegówkowy tor przeszkód, wyścigi na sankach.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet startowy, medale oraz upominek z logo biegu. Na najszybszych czekały puchary oraz nagrody rzeczowe do 6. miejsca open na każdym dystansie. W tym roku zwycięzcy kategorii open wśród kobiet i mężczyzn na dystansie 30 km otrzymali puchar prezesa Alior Banku, a ich konto zasiliła nagroda w wysokości 5 000 zł. Nie zabrakło również nagród pieniężnych w kategorii open na dystansie 15 km, które ufundował burmistrz miasta Nowy Targ.
Organizację zawodów wsparli liczni sponsorzy, a także Tatrzański Związek Narciarski, ZGZiR Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ, Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu, GOPR, OSP Nowy Targ, OSP Szaflary.
Tegorocznej edycji, podobnie jak wszystkim dotychczasowym, patronował "Gość Niedzielny".
Jan Głąbiński /Foto Gość Ks. Łukasz, wikary z Tenczynka był w gronie ponad 600 zawodników.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.