Reklama

Archiwalia z Ameryki Płd. trafiły do Archiwum Akt Nowych

Raporty polityczne, ekonomiczne i konsularne, akta pracowników oraz korespondencja przysyłana do polskich placówek dyplomatycznych w Ameryce Południowej od zakończenia I wojny do lat 80. XX wieku zostały w czwartek przekazane do stołecznego Archiwum Akt Nowych.

Reklama

Umowa o przekazaniu dokumentów została podpisana w Warszawie przez wicedyrektor Biura Archiwum i Zarządzania Informacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych Małgorzatę Mroczkowską oraz dyrektora Archiwum Akt Nowych Tadeusza Krawczaka.

Znajdujące się w 65 teczkach archiwalia obejmują: akta konsula honorowego RP w Montevideo Józefa Makowskiego i towarzyszące im akta konsula honorowego Edwarda Łukasiewicza z lat 1933-46 (dokumenty przechowywała rodzina konsula Makowskiego i jako własność państwa polskiego zwróciła polskiej placówce dyplomatycznej) oraz akta Konsulatu RP w Sao Paulo z lat 1924-50 - głównie akta pracowników i osób przebywających w Brazylii, które kontaktowały się z konsulatem m.in. przedstawicieli świata kultury takich jak Irena Eichlerówna czy Wacław Korabiewicz.

Wśród przekazanych dokumentów znalazły się także: akta Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie z lat 1921-48 obejmujące raporty polityczne, ekonomiczne, konsularne i akta pracowników konsulatu (przechował je syn ostatniego konsula RP w Kurytybie Tadeusz Gieburowski i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zwrócił je placówce dyplomatycznej RP); akta Poselstwa RP w Buenos Aires z lat 1940-46 dotyczące stosunków politycznych Polski z argentyńską Polonią oraz akta przedstawiciela rządu RP na Uchodźstwie w Argentynie z lat 1946-85 (akta przechowywała rodzina Żółtowskich i zgodnie z wolą Zbigniewa i Jana Żółtowskich, dyplomatów rządu RP na uchodźstwie w Londynie zwróciła Polsce w ostatnich latach).

"Okazją do przekazania dokumentów jest mijająca 90. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między odrodzoną Rzeczpospolitą a Urugwajem, który jak wiele krajów Ameryki Południowej już w XIX wieku stał się drugim domem dla wielu polskich emigrantów. Spora liczba dokumentów polskich placówek dyplomatycznych z tamtych obszarów została przechowana w rodzinnych archiwach, a obecnie dzięki pośrednictwu Ministerstwa Spraw Zagranicznych trafiły do Polski. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z naszymi partnerami z Ameryki Południowej jeszcze wiele polskich archiwaliów powróci do kraju" - mówiła podczas uroczystości Barbara Berska, zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Barbara Berska.

Przekazaniu dokumentów towarzyszyła wystawa "Polska-Urugwaj, 90 lat stosunków dyplomatycznych 1920-2010" oraz prezentacja dokumentów przechowywanych w Archiwum Akt Nowych dotyczących nawiązania stosunków międzypaństwowych pomiędzy obydwoma krajami oraz obchodów odzyskania przez Urugwaj niepodległości.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama