Raporty polityczne, ekonomiczne i konsularne, akta pracowników oraz korespondencja przysyłana do polskich placówek dyplomatycznych w Ameryce Południowej od zakończenia I wojny do lat 80. XX wieku zostały w czwartek przekazane do stołecznego Archiwum Akt Nowych.
Umowa o przekazaniu dokumentów została podpisana w Warszawie przez wicedyrektor Biura Archiwum i Zarządzania Informacją Ministerstwa Spraw Zagranicznych Małgorzatę Mroczkowską oraz dyrektora Archiwum Akt Nowych Tadeusza Krawczaka.
Znajdujące się w 65 teczkach archiwalia obejmują: akta konsula honorowego RP w Montevideo Józefa Makowskiego i towarzyszące im akta konsula honorowego Edwarda Łukasiewicza z lat 1933-46 (dokumenty przechowywała rodzina konsula Makowskiego i jako własność państwa polskiego zwróciła polskiej placówce dyplomatycznej) oraz akta Konsulatu RP w Sao Paulo z lat 1924-50 - głównie akta pracowników i osób przebywających w Brazylii, które kontaktowały się z konsulatem m.in. przedstawicieli świata kultury takich jak Irena Eichlerówna czy Wacław Korabiewicz.
Wśród przekazanych dokumentów znalazły się także: akta Konsulatu Generalnego RP w Kurytybie z lat 1921-48 obejmujące raporty polityczne, ekonomiczne, konsularne i akta pracowników konsulatu (przechował je syn ostatniego konsula RP w Kurytybie Tadeusz Gieburowski i po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zwrócił je placówce dyplomatycznej RP); akta Poselstwa RP w Buenos Aires z lat 1940-46 dotyczące stosunków politycznych Polski z argentyńską Polonią oraz akta przedstawiciela rządu RP na Uchodźstwie w Argentynie z lat 1946-85 (akta przechowywała rodzina Żółtowskich i zgodnie z wolą Zbigniewa i Jana Żółtowskich, dyplomatów rządu RP na uchodźstwie w Londynie zwróciła Polsce w ostatnich latach).
"Okazją do przekazania dokumentów jest mijająca 90. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między odrodzoną Rzeczpospolitą a Urugwajem, który jak wiele krajów Ameryki Południowej już w XIX wieku stał się drugim domem dla wielu polskich emigrantów. Spora liczba dokumentów polskich placówek dyplomatycznych z tamtych obszarów została przechowana w rodzinnych archiwach, a obecnie dzięki pośrednictwu Ministerstwa Spraw Zagranicznych trafiły do Polski. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z naszymi partnerami z Ameryki Południowej jeszcze wiele polskich archiwaliów powróci do kraju" - mówiła podczas uroczystości Barbara Berska, zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Barbara Berska.
Przekazaniu dokumentów towarzyszyła wystawa "Polska-Urugwaj, 90 lat stosunków dyplomatycznych 1920-2010" oraz prezentacja dokumentów przechowywanych w Archiwum Akt Nowych dotyczących nawiązania stosunków międzypaństwowych pomiędzy obydwoma krajami oraz obchodów odzyskania przez Urugwaj niepodległości.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.