Wewnętrzna i zagraniczna polityka Rosji powinna być realizowana w oparciu o własną narodową specyfikę. Taki postulat wystosował przewodniczący Wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. Kontaktów ze Społeczeństwem, ks. Wsiewołod Czaplin
Wystąpił on na zebraniu Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej, na którym obecny był prezydent Miedwiediew.
„Mamy wspaniałe przykłady państw, które nie oglądając się na różne krytyki, kontynuują własną drogę w historii: np. Wielka Brytania, kraje arabskie, Szwajcaria, Izrael. Ich wola polityczna zmusza innych do szacunku wobec nich, a jestem pewny, że tak samo będzie w przypadku Rosji” – powiedział ks. Czaplin.
Podkreślił on, że trzonem państwa i narodu rosyjskiego jest prawosławna kultura i światopogląd. Należy jednak pamiętać o różnorodności kulturowej i religijnej obywateli rosyjskich i nie powtarzać błędów z przeszłości próbując tworzyć jakiegoś zunifikowanego człowieka.
O znaczeniu prawosławnej kultury, w tym ikonografii, według ks. Czaplina świadczą umieszczone w świątyniach katolickich Europy ikony „Trójcy” Andrieja Rublowa, których nie zanieśli tam przedstawiciele ambasad czy parafii rosyjskiego prawosławia. Katolicka Europa szanująca tradycje rosyjskiej kultury i chrześcijaństwa, zdaniem prawosławnego duchownego „oczekuje z drżeniem światła ze Wschodu w obliczu kryzysu światopoglądowego”.
Słowa o własnej specyfice państwa mogą być cenne również dla Polski, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń. Pamiętać jednak należy to, o czym mówił nasz wielki rodak Jan Paweł II, że Europa potrzebuje oddechu dwoma płucami Tradycji chrześcijaństwa wschodniego i zachodniego. Na Zachodzie tę prawdę już odkryto i poznano.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.