Reklama

Po raz 20. wręczono nagrody Ubi Caritas

Nagrody przyznawane są za wrażliwość na potrzeby ubogich w Polsce i czynny udział w dziełach charytatywnych.

Reklama

Gala Ubi Caritas zorganizowana została po raz dwudziesty. Podczas niej osoby wyróżnione za działalność charytatywną odebrały wyróżnienia. Caritas Polska nagrodziła statuetkami "Świętej Faustyny", Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uhonorowała laureatów statuetką "Miłosiernego Samarytanina", a Eleos Kościoła prawosławnego nagrodę "Dłoni Miłosierdzia".

W tym roku uroczystość odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie. Mottem gali były słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego "Ludzie mówią: Czas to pieniądz. A ja wam mówię: Czas to miłość".

"Jak moglibyśmy dobitniej wyrazić naszą miłość do bliźniego, troskę o potrzebujących, jak nie poświęcając im swój czas, którego tak często brakuje nam, na co dzień" - powiedział dyr. Caritas Polska ks. Marcin Iżycki, dziękując wyróżnionym i nagrodzonym za świadectwo ich życia.

Jak zaznaczył, "dla wielu z nich doba była za krótka, by mogli zrealizować wszystkie zamierzone zadania". "To są niekiedy historie z pogranicza heroizmu" - ocenie ks. Iżycki wyrażając nadzieję, że nagrodzeni staną się inspiracją dla polskiego społeczeństwa.

Caritas Polska przyznała wyróżnienia w trzech kategoriach: darczyńca, świadectwo oraz współpraca.

W pierwszej statuetki "Świętej Faustyny otrzymali państwo Grażyna i Mariusz Ślimakowie, którzy od lat wspierają charytatywno-społeczne inicjatywy podejmowane przez Caritas Przemyśl. Adresatami tych działań są osoby doświadczające trudnej sytuacji materialnej, wykluczone społecznie, a także seniorzy i chorzy. Wśród wyróżnionych w kategorii darczyńca zostali: firma Henkel Polska, firma Kalter oraz Joanna i Robert Hawełko.

W kategorii świadectwo nagrodę główną Caritas Polska otrzymała Małgorzata Komorowska - pielęgniarka i jednocześnie wolontariuszka Caritas w hospicjum stacjonarnym na Krakowskim Przedmieściu. W kwietniu, podczas fali pandemii, wykazała się niezwykłym heroizmem, niosąc pomoc 20 zakażonym pacjentom Zakładu Opiekuńczo Leczniczego, którego personel nie stawił się do pracy. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Elżbieta Łach, Krzysztof Kuźmiński oraz Waldemar Dałek.

W kategorii współpraca statuetkę "Świętej Faustyny" otrzymała Sabina Wawryk nominowana przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, która w działalność charytatywną angażuje się od 20 lat. Jest założycielką Szkolnego Koła Caritas "Błogosławieni miłosierni" w Publicznej Szkole Podstawowej i Przedszkolu w Mostkach. Wśród osób wyróżnionych znalazła się Anna Randa Ombach, Ewa Najdek oraz Paweł Łyczywek.

Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia Eleos nagrodę "Dłonie Miłosierdzia 2021" w kategorii "Współpraca z ELEOS" przyznał ks. protojerejowi Jarosławowi Szczerbaczowi. Od 10 lat prowadzi on placówkę skierowaną do osób niepełnosprawnych w ramach Fundacji Nowa Wola. Jest także kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowej Woli koło Białegostoku. Dyplom uznania "Dłonie Miłosierdzia 2021", w tej kategorii otrzymali: Jarosław Jatel, Marcin Pogorzelski, zaś w kategorii "świadectwo miłosierdzia" - Dominika Olga Królikowska, Anna Haponiuk oraz Mariusz Danieluk.

Nagroda "Dłonie Miłosierdzia" 2021, w kategorii "Nagroda Specjalna ELEOS" otrzymała w tym roku I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej w Białymstoku w osobie. "Obok szkolenia żołnierzy obrony terytorialnej brygada angażuje się w szeroko pojętą pomoc lokalnej społeczności. W okresie pandemii nie pozostawiła bez wsparcia Prawosławny Dom Opieki Społecznej w Trześciance" - wskazano w uzasadnieniu.

Dyplomem uznania "Dłonie Miłosierdzia 2021" w kategorii "Nagroda Specjalna ELEOS" otrzymali: Sierżant Romas Racis z Kompani Wsparcia w Suwałkach, st. szer. Paweł Kuleszewicz z Kompanii Wsparcia w Suwałkach, st. szer. Arkadiusz Wicherowich z II Batalionu Lekkiej Piechoty w Białymstoku oraz ks. archimandryta Ignacy Pytel i ks. Mitrat Michał Niegierewicz.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w tym roku przyznała dwie nagrody główne "Miłosierny Samarytanin". Otrzymali ją Eurodiaconia i poseł Sławomir Piechota.

Eurodiaconia jest międzynarodową siecią współpracy Kościołów i chrześcijańskich organizacji pozarządowych, które poprzez podejmowane aktywności z zakresu pomocy socjalnej i opieki zdrowotnej działają na rzecz sprawiedliwości społecznej oraz przeciwdziałają marginalizacji i wykluczeniu różnych grup społecznych. Obecnie zrzesza 54 członków z 32 krajów, w tym Diakonię Polską.

Poseł Sławomir Piechota, od lat zaangażowany jest w działania wspierające osoby potrzebujące. Z jego inicjatywy powstało np. Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, działające obecnie jako Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji. "Diakonia Polska wyraża mu uznanie i wdzięczność za jego aktywną troskę o bliźniego w potrzebie poprzez tworzenie efektywnej polityki społecznej i wspieranie organizacji pomocowych" – napisano w laudacji.

Wyróżnienie otrzymał Zdzisław Olszak zaangażowany zarówno w działalność diakonijną parafii ewangelicko-augsburskiej w Suwałkach, jak i inicjatywy społeczne tego miasta.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama