W Pałacu Prezydenckim w środę prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z prezydium sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawiano nt. Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego oraz zaangażowania Polski w misję w Afganistanie.
Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała PAP, że politycy omówili m.in. kwestie polskiego zaangażowania w misję w Afganistanie. "Podczas spotkania podkreślono konieczność konsekwentnej realizacji polskiej strategii, która zakłada dokończenie misji bojowej w 2012 roku, a zakończenie całej operacji wojskowej dwa lata później, w 2014 roku" - powiedziała Trzaska-Wieczorek.
Jak dodała, już w pierwszej połowie 2011 roku powinna się rozpocząć redukcja liczebności polskiego kontyngentu wojskowego w tym kraju. Polski Kontyngent Wojskowy uczestniczy w operacji Międzynarodowych Sił Wspierania Bezpieczeństwa (ISAF). W ramach tej operacji zapewnia bezpieczeństwo w prowincji Ghazni. Liczy on obecnie do 3 tys. żołnierzy i pracowników - 2600 na miejscu i 400 w odwodzie w kraju, z możliwością krótkotrwałego ich użycia w Afganistanie.
Ponadto, rozmawiano o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, związanych ze wspólną polityką bezpieczeństwa i obrony.
W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli: przewodniczący komisji obrony Stanisław Wziątek (SLD), zastępca przewodniczącego Mieczysław Łuczak (PSL), członek komisji Czesław Mroczek (PO) oraz szef BBN gen. Stanisław Koziej.
Prezydent wręczył przewodniczącemu komisji akt powołania do zespołu doradczo-konsultacyjnego Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.
Szef BBN informował wcześniej, że w przygotowanie raportu ze Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego i opracowanie "białej księgi" będzie zaangażowanych łącznie kilkadziesiąt osób.
O koncepcji przeglądu pod koniec września 2010 roku dyskutowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie.
Tylko prokuratura w Hajnówce skierowała do sądów ponad 80 aktów oskarżenia.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.