Pod hasłem „Formacja, edukacja i Ewangelia” rozpoczął się w Monachium doroczny kongres duszpasterstwa akademickiego Starego Kontynentu. Główne tematy to związki między wiarą a nauką, przyszłość uniwersytetu i szanse współpracy duszpasterzy akademickich w ramach Unii Europejskiej. Organizatorem tego spotkania jest Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).
Spotkanie rozpoczęli gospodarz miejsca, arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx, oraz poznański biskup pomocniczy Marek Jędraszewski, przewodniczący sekcji uniwersyteckiej w Komisji Katechetycznej Rady. Podczas czterodniowych obrad uczestnicy wysłuchają referatów m.in. na temat duszpasterstwa akademickiego, doświadczenia wiary w kontekście uniwersyteckim oraz kwestii dotyczących dialogu Kościoła i nauki. W programie nie zabraknie polskich akcentów: oprócz bp. Jędraszewskiego wystąpią świeccy – prof. Wojciech Świątkiewicz z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawi sytuację studentów i wykładowców w Polsce a bioinformatyk prof. Jacek Błażewicz z Politechniki Poznańskiej wypowie się nt. wyzwań wychowawczych stojących przed duszpasterstwem akademickim w Europie.
Według organizatorów w najbliższych dniach do Monachium przybędzie 60 delegatów poszczególnych episkopatów krajowych, a także dyrektorzy duszpasterstw akademickich, kapelani uniwersyteccy oraz przedstawiciele akademickich organizacji i ruchów kościelnych. Kongres potrwa do 30 stycznia.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.