W związku ze śmiercią o. Jerzego Tomzińskiego, legendarnego paulina z Jasnej Góry Telewizja Polska pokaże dziś o godz. 22.05 w programie 2, film dokumentalny pt. „Światem rządzi Bóg”.
To opowieść o życiu tego niezwykłego człowieka, jednego z najstarszych mnichów, wielokrotnego przeora Jasnej Góry i generała Zakonu Paulinów. - Miałem w życiu więcej szczęścia niż rozumu i ten film to pokazuje. I za to dziękuję Panu Bogu - mówił podczas jasnogórskiej premiery obrazu w 2014 r. śp. o. Tomziński.
- Nie było łatwo przekonać o. Jerzego do tego filmu, bardzo chętnie mówi o Jasnej Górze, o obrazie Matki Bożej, o łasce Bożej, ale nie o sobie, tym bardziej cieszę się, że to się udało - opowiadał Krzysztof Tadej, autor scenariusza i reżyser filmu. Dodał, że „cieszymy się, że mogliśmy zrealizować film, o wyjątkowym, wspaniałym człowieku, o którego świętości życia już teraz wielu mówi”.
- O. Jerzy Tomziński to człowiek wyjątkowej pokory, to wielki, wspaniały Polak, dla niektórych nieznany, więc tym większa nasza radość, że możemy przybliżyć te wydarzenia z jego życia - podkreślał na Jasnej Górze reżyser.
- O. Jerzy jest wielkim świadkiem dla całej Polski i świata, właśnie tego, że światem rządzi Bóg, że posługuje się ludźmi w tym, by dotrzeć do serca człowieka, który przychodzi tu na Jasną Górę i spotyka się z największym skarbem Jasnej Góry, jakim jest Maryja - mówił ówczesny przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra.
Po pokazie filmu sam o. Jerzy podziękował wykonawcom, bo „nie przypuszczał, że z tego gadania coś zrobią”. Ze znanym sobie uśmiechem wyznawał: „ja więcej miałem szczęścia niż rozumu i ten film to pokazuje, i za to dziękuję Panu Bogu”.
Krzysztof Tadej to dziennikarz, publicysta i dokumentalista, autor programów telewizyjnych, reportaży i filmów dokumentalnych. Zdjęcia do filmu „Światem rządzi Bóg” wykonał Wojciech Kozłowski.
Film został wyprodukowany przez Redakcję Programów Telewizyjnych TVP w 2014 r. Jego emisja dziś o godz. 22.05 w TVP2.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.