Pozytywnie o karalności stalkingu

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała we wtorek sprawozdanie podkomisji do projektu noweli Kodeksu karnego dotyczącej karalności stalkingu - uporczywego, złośliwego nagabywania, które może wywołać poczucie zagrożenia. Za takie czyny ma grozić do 3 lat więzienia.

Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, zjawisko stalkingu zaczęto analizować w latach 80. XX wieku wraz z pojawieniem się niebezpiecznych i agresywnych zachowań wobec znanych postaci życia publicznego.

"Jedną z bardziej znanych ofiar 'stalkingu' był John Lennon, zastrzelony przez uporczywie śledzącego go Marka Davida Chapmana, ale również Jodie Foster, dla zwrócenia uwagi której prześladujący ją John Hinckley podjął nawet próbę zamachu na prezydenta USA - Ronalda Reagana" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Według rządowego projektu nowelizacji karze do trzech lat więzienia podlegać będzie osoba, która poprzez "uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność".

Nękanie to może być prowadzone np. poprzez wykonywanie licznych telefonów do ofiary, wysyłanie jej sms-ów, śledzenie, ale też obdarowywanie ofiary prezentami, których ona sobie nie życzy.

Taka kara ma grozić również tym, którzy podszywając się pod inną osobę "wykorzystują jej wizerunek lub dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej". Chodzi np. o zamawianie na koszt takiej osoby towarów oraz tworzenie bez jej wiedzy kont osobistych na portalach społecznościowych.

W projekcie przewidziano, że w przypadku, gdy sprawca w wyniku nękania doprowadzi poszkodowanego do próby samobójczej, grozić mu będzie nawet do 10 lat więzienia. Pomysłodawcy zmian przyjęli, że ściganie sprawców stalkingu będzie następowało na wniosek osoby pokrzywdzonej.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiając projekt zmian informowało, powołując się na zlecony przez siebie sondaż, że spośród 10 tys. badanych Polaków co dziesiąty twierdził, że padł ofiarą stalkingu. Przeprowadzone badania wykazały, iż ofiarami zjawiska stalkingu mogło zostać ponad trzy miliony Polaków, w tym 80 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
19°C Niedziela
dzień
20°C Niedziela
wieczór
17°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
wiecej »