Jak napisać, czyli namalować, ikonę? Tego można w czasie ferii dowiedzieć się na zajęciach w Szkołe Pisania Ikon, która istnieje w Oratorium Świętokrzyskim przy parafii Świętego Krzyża w Kielcach.
„Na zajęcia przychodzi zwykle kilkanaście osób, w różnym wieku i z bardzo różnych środowisk, choć w zdecydowanej większości są to kobiety” – wyjaśnia salezjanin ks. Grzegorz Mucha, wikariusz z parafii, który sprawuje opiekę duszpasterską nad uczącymi się pisać ikony.
O technice, metodzie i filozofii ikony opowiada uczestnikom zajęć Alicja Tuz, absolwentka kieleckiego „Plastyka” oraz Instytutu Edukacji Plastycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
„W zajęciach uczestniczą pasjonaci, interesujący się prawosławiem, których fascynuje specyficzny urok i teologiczny przekaz ikony” – wyjaśnia. Tak było w przypadku Moniki Kasprzyk i jej córki Ani, które regularnie uczęszczały na zajęcia. Poznały warsztat ikony, a teraz śpiewają w Chórze Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Kielcach i udzielają się w działalności ekumenicznej.
Do Szkoły Pisania Ikon może dołączyć każdy. Pierwsze lekcje to próby wykonania mandylionu – twarzy Jezusa. Zazwyczaj w ciągu roku każdy ze stałych uczestników tworzy dwie ikony.
Gościem zajęć bywają artyści profesjonalnie związani z pisaniem ikon, np. Michał Płoski, który regularnie wprowadza uczestników w teologię ikony.
Zajęcia Szkoły Pisania Ikon odbywają się we wtorki i czwartki. Raz w miesiącu jest także wspólna Msza św. w kaplicy Oratorium Świętokrzyskiego. Lekcje są bezpłatne.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.