224 dni z Maryją

Warszawa pożegnała jasnogórską ikonę. To był czas łask, rozmów z Matką w cztery oczy, zwierzania i zawierzania.

Stojąc przed wizerunkiem nawiedzenia z zapalonymi świecami, księża dziekani, a także biskupi Romuald Kamiński i Marek Solarczyk, zawierzyli Maryi całą diecezję, jej kapłanów, osoby konsekrowane, wszystkie parafie, wspólnoty, rodziny, chorych, samotnych. 16 czerwca w kościele Najczystszego Serca Maryi w Warszawie pożegnano kopię jasnogórskiej ikony, która od 2 września ub. r. peregrynowała po diecezji warszawsko-praskiej.

 • Fotogaleria z pożegnania ikony - TUTAJ

- Wszystkie spotkania z każdym pojedynczym sercem, wewnętrzna rozmowa z Matką, jest jakimś obrazem tego, jak wiele Bożej łaskawości dociera do nas w codzienności każdego dnia. Niech Maryja towarzyszy drodze pielgrzymującego ludu Bożego i niech go nigdy nie opuści - mówił abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył dziękczynnej Eucharystii z udziałem warszawsko-praskich biskupów oraz kilkunastu biskupów gości.

W uroczystości wzięli kapłani parafii diecezji warszawsko-praskiej, członkowie zakonów i instytutów życia konsekrowanego oraz misjonarze i misjonarki, spędzający urlop w Polsce. Przybyli na nią również przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, a także wierni, Dla tych, którzy nie zmieścili się w dużej świątyni na pl. Szembeka, na przykościelnym placu ustawiono telebim. Obecni byli nadzwyczajni szafarze Eucharystii, Rycerze św. Jana Pawła II, przedstawiciele bractwa kurkowego, diecezjalnych i parafialnych wspólnot. Do wspólnej modlitwy śpiewem zachęcały chóry z Otwocka.

Eucharystię poprzedziło godzinne czuwanie modlitewne. Podczas niego ks. Roman Kot, diecezjalny moderator Kół Żywego Różańca w diecezji warszawsko-praskiej i administrator parafii Matki Bożej Pompejańskiej na Żeraniu, poprowadził Różaniec.

Do widzenia Matko w wizerunku nawiedzenia   Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Do widzenia Matko w wizerunku nawiedzenia
- Przez 224 dni trwaliśmy na modlitwie i przez wstawiennictwo Matki Bożej doświadczaliśmy obfitości Bożych łask. Dziś swoje dziękczynienie wyrażają wspólnoty 185 parafii i ośrodków duszpasterskich, 27 domów zakonnych, Centrum Formacji Misyjnej, 3 szpitali oraz domu księży emerytów i wyższego seminarium duchownego, gdzie Maryja przybyła na trasie peregrynacji - mówił bp Marek Solarczyk, który najczęściej spośród warszawsko-praski biskupów witał obraz nawiedzenia w parafiach diecezji. - Ten czas na zawsze pozostanie doświadczeniem mocy modlitwy i piękna wspólnoty wierzących. Pragniemy nieustannie napełniać stągwie naszego życia łaskami Boga - dodał. Jako dziękczynienie całej diecezji, od jutra kolejno w każdej parafii i wspólnocie zakonnej, które odwiedziła Matka Boża, odbędzie się dzień modlitwy i zawierzenia.

W homilii biskup ełcki Jerzy Mazur zachęcał do większej aktywności misyjnej w miejscach pracy, nauki, a także w wirtualnym świecie i na Facebooku. Prosił również o intensywną modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji inicjatora peregrynacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

 • Więcej o homilii - TUTAJ

- Bogu Najwyższemu wypowiadamy słowa uwielbienia za dar Pani Jasnogórskiej, a Matce i Królowej, że raczyła nas odwiedzić i umocnić w wierze. I ludziom trzeba dziękować. Tutejszym i gościom - mówił bp Romuald Kamiński, który dziękował m.in. papieżowi Franciszkowi za to, że "na całe dzieło peregrynacji obdarzył nas swoim słowem i błogosławieństwem". - Wiecie, najmilsi, że to podziękowanie należy się bardzo wielu - od najmniejszego dziecka, które witało Matkę Bożą, po policjanta, który bezpiecznie pokierował ruchem, i media, przekazujące relacje z naszej modlitwy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • zamieszanie
  17.06.2018 11:36
  Czy modlić się do świętych?
  Biblijna odpowiedź
  Nie. W Biblii czytamy, że należy modlić się jedynie do Boga, w imię Jezusa. Syn Boży powiedział swoim uczniom: „Módlcie się tedy w ten sposób: Ojcze nasz, któryś jest w niebie. Niech będzie uświęcone imię Twoje” (Mateusza 6:9, Biblia Warszawsko-Praska). Nigdy nie polecił uczniom modlić się do świętych, aniołów ani do kogokolwiek oprócz samego Boga.
  Ponadto Jezus powiedział swym naśladowcom: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie może przyjść do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (Jana 14:6, BWP). Wyłącznie Jezus jest upoważniony przez Boga do wstawiania się za nami (Hebrajczyków 7:25, BWP).
  Czy mogę modlić się i do Boga, i do świętych?
  Podając Dziesięć Przykazań, Bóg powiedział: „Ja, Jahwe, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym” (Wyjścia 20:5, BWP). W jakim sensie Bóg jest zazdrosny? Oznacza to, że wymaga wyłącznego oddania. Oczekuje, że wszelkie akty czci — w tym modlitwę — będziemy kierować wyłącznie do Niego (Izajasza 48:11).
  Gdybyśmy modlili się do kogoś innego niż do samego Boga — nawet do świętych czy aniołów — obrażalibyśmy Go. Kiedy apostoł Jan chciał oddać cześć aniołowi, ten go powstrzymał: „Nie czyń tego, bo jestem współsługą twoim i twoich braci, tych, którzy mają świadectwo Jezusa. Bogu samemu cześć oddawaj” (Objawienie 19:10, BWP).
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
7°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
8°C Wtorek
noc
wiecej »