Koronacja Matki w Marysinie Wawerskim

W dniu, w którym do kościoła św. Feliksa z Kantalicjo przybyła peregrynująca ikona z Jasnej Góry, bp Marek Solarczyk koronował jej kopię, czczoną jako Matkę Bożą Królową Korony Polskiej.

Obraz Matki Bożej w kościele w Marysinie Wawerskim wisi w bocznym ołtarzu. Jest czczony i otaczany dziękczynnymi wotami, odkąd w 1936 r. powstała świątynia, nosząca wtedy jeszcze wezwanie Królowej Korony Polskiej. Teraz z kosztowności podarowanych przez parafian powstały złote korony dla Matki i Jej Syna. 30 kwietnia na obraz nałożył je bp Marek Solarczyk, a wierni przy koronowanym wizerunku odnowili Akt Osobistego Poświęcenia się Maryi.

GALERIA Z UROCZYSTOŚCI - TUTAJ

- Akt nałożenia koron przede wszystkim jest dla każdego z nas zaproszeniem do tego, abyśmy potrafili odpowiedzieć na słowa proroka Izajasza, z dzisiejszego czytania i odważyli się powiedzieć: "Chcemy wejść na górę Pana". I chcieli  Maryi, przez Nią zawierzyć swoje życie, rodzinę, parafię, wspólnotę zakonną, kapłańską... - mówił bp Solarczyk. Dodał jednak, że nie chodzi o wywyższenie, o to by być "jak władca, który w czasie wojny wszedł na 80-metrową wieżą, żeby patrzeć jak płonie Warszawa". Nawiązał w ten sposób do wizyty w Marysinie we wrześniu 1939 r. Adolfa Hitlera, który z wysokości kościelnej wieży obserwował zniszczenia stolicy. Jak podkreślił biskup, "górę Pana" zdobywa się w pokorze, miłości i świętości; na klęcząco - jak pokazał to św. Wawrzyniec, z obrazu namalowanego przez Wacława Piotrowskiego w 1943 r. i przekazanego felicjankom w imieniu gminy Wawer za ich ofiarną posługę i niesienie pomocy ofiarom niemieckiej agresji. Na obrazie święty ma wizję kościoła i cmentarza w Marysinie oraz górującego nad nimi wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

  Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość Powitać Maryję w jej cudownym wizerunku przyszły licznie siostry felicjanki, posługujące w parafii.
Uroczystość koronacji w kościele św.  Feliksa z Kantalicjo była połączona z powitaniem ikony Matki Bożej z Jasnej Góry, która od września ub. r. peregrynuje po parafiach i domach zakonnych w diecezji warszawsko-praskiej. Przybyły na nią tłumy mieszkańców z kwiatami i świecami. Obecne też były posługujące w parafii siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo. To z ich fundacji, przy finansowym wsparciu amerykańskiej Polonii, sto lat temu w Marysinie Wawerskim powstał kościół jako wotum za odzyskanie niepodległości i powrót felicjanek do Warszawy. Po wojnie zakon w części odbudował zrujnowaną świątynię. W 1958 r. przekazał kościół na rzecz nowo powstałej parafii św. Feliksa z Kantalicjo.

Przywracanie pierwotnego wyglądu budowli trwało do... 2008 r. Dziesięć lat temu zakończyła się odbudowa charakterystycznej wieży kościoła, która mierzy 83 m i czyni marysiński kościół drugim co do wysokości budynkiem sakralnym stolicy. Na wieży jest dzwonnica z 4 dzwonami. Najstarszy i największy, ocalony z pożogi wojennej, nosi imiona "Święty Józef Maria" i waży 2 tony.

Przed obrazem nawiedzenia proboszcz ks. Bernard Czerwiński zawierzył Maryi 8-tysięczną parafię, wszystkie posługujące w niej wspólnoty i grupy.

 - Maryjo, pomóż wszystkim w naszej parafii cierpliwie, z Ewangelią w sercu przejść przez życie w tę przyszłość, w którą zaprosiliśmy Twojego Syna Jezusa Chrystusa - mówił proboszcz.

Na zakończenie Mszy św. dziękował wszystkim parafianom, siostrom felicjankom, a także swoim bliskim, którzy przybyli na uroczystość. Duchowo z wydarzeniami w Marysinie Wawerskim łączył się także brat proboszcza, salezjanin ks. Józef Czerwiński, pracujący od 33 lat na misjach, obecnie w Malawi.

Czytaj także:

Czytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
3°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
wiecej »