Abp Michalik o Radiu Maryja, lefebrystach i Grossie

„Mój krytyczny sąd na temat całej rzeczywistości eklezjalnej w Polsce jest bardzo skromny, ale jasny: skoro mamy środowiska 'postępowe', dlaczego nie pozwolić na działanie środowisk zachowawczych” - mówi w wywiadzie dla "Niedzieli".

„Konieczne jest krytyczne podejście do tego, co głosi Bractwo Piusa X” – napisał abp Józef Michalik w najnowszym numerze „Niedzieli”, odnosząc się do faktu otwierania przez lefebrystów swoich kaplic w Polsce. W swoim artykule przewodniczący Episkopatu Polski pisze również o prześladowaniu chrześcijan, atakach na katolickie media w Polsce. Krytykuje też tezy książki Jana Tomasza Grossa "Złote żniwa".

Abp Józef Michalik przypomina, że co 3 minuty na świecie umiera śmiercią męczeńską jeden chrześcijanin, a rocznie ginie ich 170 tys. Zauważa, że nie ma ku temu żadnych zrozumiałych racji, a jedynym powodem jest zwykła nienawiść. Stwierdza jednak, że Jezus także był prześladowany, ponieważ był znakiem sprzeciwu wobec panujących układów, przywilejów i wygodnego, relatywnego myślenia – i to jest wytłumaczeniem tej nienawiści.

Przewodniczący episkopatu zaznacza, że trzeba o tych faktach głośno mówić i sprzeciwiać się im. Zauważa, że prześladowanie to nie tylko fizyczna przemoc, ale również tworzenie atmosfery kłamstwa.

„Pojawia się wyraźne eliminowanie prawdy, fałszywe oskarżenia, powstają całe książki, które powielają stare argumenty sprzed 300, 400 lat, zgodnie z zasadą: kłamcie, kłamcie, zawsze coś z tego zostanie. Dzisiaj rozpowszechnia się je jako bestsellery, po to żeby zakłamać prawdę o Kościele, o chrześcijaństwie i o zbawczej misji Chrystusa” – stwierdza abp Michalik.

Odnosi się też do książki Jana Tomasza Grossa „Złote żniwa”, którą uważa za bolesną i nieobiektywną, ponieważ „terror okupacji niemieckiej w Polsce był większy, niż gdziekolwiek w Europie i że tylko w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci.”

„Bardzo nieuczciwe są uogólnienia typu: znam jednego nieuczciwego Polaka/Żyda, więc wszyscy Polacy/ Żydzi są nieuczciwi” – przypomina abp Michalik.

Metropolita przemyski stwierdza również, że ataki na Radio Maryja i „Nasz Dziennik” są „fenomenem jedynym w Europie”. „Jak to sobie wytłumaczyć?” – pyta przewodniczący KEP. I dodaje: „Mój krytyczny sąd na temat całej rzeczywistości eklezjalnej w Polsce jest bardzo skromny, ale jasny: skoro mamy środowiska 'postępowe', dlaczego nie pozwolić na działanie środowisk zachowawczych”.

W związku z pojawianiem się wspólnot Bractwa św. Piusa X i otwieraniem przez nich nowych kaplic w Polsce, abp Józef Michalik przestrzega, że jest to grupa schizmatycka, która odrzuca konstytucje Soboru Watykańskiego II i osobę papieża. Przypomina, że katolicy mogą w pełni uczestniczyć we Mszy św. według rytu trydenckiego, zauważa jednocześnie jak wielką wartością w liturgii jest stosowanie języka polskiego oraz aktywny udział świeckich w życiu Kościoła.

Abp Michalik podkreśla, że wspólna modlitwa z wyznawcami innych religii jest potrzebna i „jest Bogu miła”.
„Tymczasem Bractwo Piusa X uważa, że Bóg Żydów, Bóg Izraela nie jest Bogiem chrześcijaństwa. To kim jest Pan Jezus, który uczył nas modlitwy do Boga 'Ojcze nasz'? Konieczne jest więc krytyczne podejście do tego, co głosi Bractwo Piusa X” – stwierdza przewodniczący Episkopatu Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Czwartek
rano
27°C Czwartek
dzień
27°C Czwartek
wieczór
24°C Piątek
noc
wiecej »