Jutro rozmowy rządu i Episkopatu

Spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu odbędzie się jutro w Warszawie. Dyskutowane będą m.in. kwestie polityki rodzinnej, zakończenie prac Komisji Majątkowej polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Posiedzeniu współprzewodniczyć będą metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller. Po spotkaniu zostanie wydany komunikat.

W zakresie polityki rodzinnej punktem wyjścia do dyskusji będzie deklaracja w sprawie polityki rodzinnej podpisana przez przedstawicieli rządu i Episkopatu w listopadzie 2008 r. Była ona pierwszym owocem prac rządowo-kościelnego podzespołu w ramach komisji, który został wcześniej powołany. W jego skład od strony rządowej wchodzi m.in. min. Michał Boni a od strony kościelnej Joanna Krupska, Antoni Szymański i Paweł Wosicki.

Wspólna deklaracja z 19 listopada 2008 r. wyznaczała priorytetowe zagadnienia dalekosiężnie rozumianej polityki rodzinnej, niezbędnej ze względu na narastający kryzys rodziny jak i z punktu widzenia perspektywy grożącego Polsce załamania demograficznego. Obie strony uznały, że jak najszybciej należy zwiększyć nakłady z budżetu państwa na rodzinę, gdyż w Polsce kształtują się one poniżej średniego poziomu krajów Unii Europejskiej. Podkreślono, że szczególnej pomocy materialnej należy udzielić rodzinom wielodzietnym, w których wychowuje się jedna trzecia polskich dzieci, a których sytuacja jest najtrudniejsza.

Za istotne zadanie członkowie Komisji Wspólnej uznali wówczas także tworzenie programów wspierających rodziców, dzięki którym mieliby oni możliwość wyboru pomiędzy wychowywaniem swoich dzieci w domu a podejmowaniem obowiązków zawodowych i powierzeniem opieki nad dzieckiem innym osobom.

Strona rządowa zobowiązała się wówczas do opracowania specjalnego, kompleksowego programu nt. polityki rodzinnej. Miał on być przygotowany w pierwszym kwartale 2009 r., ale nie powstał do dziś. Jednymi działaniami ze strony państwa w tej sferze było przyjęcie dwóch ustaw o przemocy w rodzinie oraz o formach opieki nad dziećmi do lat trzech. Obie z tych ustaw zrodziły liczne wątpliwości co do ich skutków społecznych oraz spotkały się z protestami rożnych środowisk. Ustawa żłobkowa wzbudziła sprzeciw np. w środowiskach psychologów, ponieważ została oceniona jako dowartościowująca bardziej pracę kobiet niż potrzeby rozwojowe dzieci.

Istotnym tematem rozmów Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu ma być także zakończenie prac Komisji Majątkowej. Komisję zlikwidowano w wyniku nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, która to nowelizacja weszła w życie 1 lutego br. Zakłada ona zakończenie prac Komisji Majątkowej do końca bieżącego miesiąca. Ustawa zakłada także wymóg sporządzenia sprawozdania przez Komisję w tym terminie.

Biskupi i przedstawiciele rządu dyskutować będą także o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca br. Z punktu widzenia strony kościelnej – jak dowiaduje się KAI – wśród licznych priorytetów polskiej prezydencji winny znaleźć się sprawy dotyczące nt. kwestii ochrony praw człowieka w zakresie wolności religijnej, co zresztą jest już obecnie dyskutowane na różnych forach Unii, z udziałem przedstawicieli polskiego rządu.

Ostanie spotkanie Komisji wspólnej Rządu i Episkopatu miało miejsce 9 grudnia 2009 r. Komisji od strony Konferencji Episkopatu przewodniczy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź a od strony Rządu RP minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu. Swój rodowód czerpie ona jeszcze z okresu komunistycznego, kiedy istniała pod nazwą Komisji Mieszanej. Powstała ona w 1949 z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego. Jednakże jej spotkania odbywały się sporadycznie, w zależności od klimatu politycznego. Reaktywowana została po podpisaniu porozumień gdańskich w 1980. Formalno-prawny status Komisji Wspólnej potwierdziła ustawa o stosunkach miedzy państwem a Kościołem z maja 1989 r.

Współprzewodniczącymi Komisji Wspólnej od strony kościelnej po 1989 r. byli kolejno: abp Jerzy Stroba (do 1996 r.), abp Tadeusz Gocłowski (1996-2004), bp Stanisław Wielgus (2004-2006) i abp Sławoj Leszek Głódź (od 2007 r.).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
17°C Poniedziałek
noc
12°C Poniedziałek
rano
23°C Poniedziałek
dzień
25°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »