Od 1 stycznia w życie wejdzie nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym, na mocy której w miejsce Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii powstanie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Skupienie w rękach jednej instytucji działań związanych z uzależnieniami, m.in. od alkoholu czy substancji psychoaktywnych, ale także behawioralnymi, czyli niezwiązanymi z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych (np. hazardem czy pracoholizmem) ma pozwolić na skuteczniejsze działanie przez lepsze wykorzystanie potencjału kadrowego i finansowego.
Nowe rozwiązania mają też zapewnić jedną ścieżkę kształcenia. Dzięki znowelizowanym przepisom wszyscy specjaliści będą kończyli ten sam cykl w zakresie psychoterapii uzależnień. Obecnie są trzy ścieżki uzyskiwania certyfikatów.
Na mocy ustawy utworzona będzie Rada do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom działająca przy Prezesie Rady Ministrów. Rada będzie organem koordynacyjno-doradczym w sprawach z zakresu uzależnień. W ustawie dokonano również zmian w sposobie ustanawiania wojewódzkich i gminnych programów z zakresu profilaktyki uzależnień.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem przepisu - który obowiązuje z dniem następującym po ogłoszeniu - na mocy którego minister zdrowia powołuje Komisję Inwentaryzacyjną. Komisja ta ustali i sporządzi wykaz składników majątkowych, innych niż nieruchomości, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.