Od 1 stycznia w życie wejdzie nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym, na mocy której w miejsce Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii powstanie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Skupienie w rękach jednej instytucji działań związanych z uzależnieniami, m.in. od alkoholu czy substancji psychoaktywnych, ale także behawioralnymi, czyli niezwiązanymi z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych (np. hazardem czy pracoholizmem) ma pozwolić na skuteczniejsze działanie przez lepsze wykorzystanie potencjału kadrowego i finansowego.
Nowe rozwiązania mają też zapewnić jedną ścieżkę kształcenia. Dzięki znowelizowanym przepisom wszyscy specjaliści będą kończyli ten sam cykl w zakresie psychoterapii uzależnień. Obecnie są trzy ścieżki uzyskiwania certyfikatów.
Na mocy ustawy utworzona będzie Rada do spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom działająca przy Prezesie Rady Ministrów. Rada będzie organem koordynacyjno-doradczym w sprawach z zakresu uzależnień. W ustawie dokonano również zmian w sposobie ustanawiania wojewódzkich i gminnych programów z zakresu profilaktyki uzależnień.
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem przepisu - który obowiązuje z dniem następującym po ogłoszeniu - na mocy którego minister zdrowia powołuje Komisję Inwentaryzacyjną. Komisja ta ustali i sporządzi wykaz składników majątkowych, innych niż nieruchomości, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.