Po obaleniu Hosni Mubaraka chrześcijanie w Egipcie mają szanse na większy udział w życiu publicznym – uważa kardynał Leonardo Sandri. Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich ma nadzieję, że nowa konstytucja zapewni też poszanowanie godności kobiety.
Purpurat przypomniał, że w Egipcie jest ok. 10 mln wiernych Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego i około 200-250 tys. Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego. Zdaniem kard. Sandriego, dla obydwu Kościołów obecny przełom ma ogromne znaczenie, gdyż pozwala chrześcijanom wyrazić publicznie opinię o sprawach swej ojczyzny.
Ufają oni, że doprowadzi on do spokoju, zgodnego współżycia, poszukiwania dobra wspólnego dla wszystkich obywateli oraz tworzenia społeczeństwa bardziej godnego człowieka, sprawiedliwszego, dającego wszystkim możliwość uczestnictwa w życiu publicznym – stwierdził hierarcha w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego.
Odnosząc się do projektu nowej konstytucji prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich wyraził nadzieję, że zawarte w niej będą podstawowe zasady dotyczące poszanowania godności kobiety i mężczyzny, zapewniając wolność wszystkim obywatelom oraz pokojowe współżycie społeczne w poszanowaniu obowiązującego prawa.
Kard. Sandri ufa, że w Egipcie nie powtórzy się sytuacja iracka i nie dojdzie do ucieczki chrześcijan. Ma też nadzieję, że nowe władze wypełnią swoje zobowiązania ochrony wszystkich mieszkańców kraju, a zwłaszcza chrześcijan, którzy jeszcze niedawno byli przedmiotem ataków – jak noworoczny zamach na kościół koptyjski w Aleksandrii.
Purpurat zaznaczył, że nie chodzi o przywileje, ale prawa, które przysługują chrześcijanom jako obywatelom Egiptu, pragnącym wnieść swój wkład w życie całego narodu.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.