Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba podjęła decyzję, aby uczynić Polskę Radą Stanową. Do chwili obecnej Polska była zaklasyfikowana jako Terytorium.
- Wśród przywilejów przyznawanych Radom Stanowym jest prawo do zwołania Konwencji Stanowej i przeprowadzenia wyborów Delegata Stanowego oraz Funkcjonariuszy Stanowych - wyjaśnia Delegat Terytorialny w Polsce Krzysztof Orzechowski.
Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba Carl Anderson powiedział, że utworzenie Rady Stanowej to historyczny moment dla Polski oraz Rycerzy Kolumba na całym świecie. - Stając się Radą Stanową, Polska osiągnie pełne uznanie na mocy Statutu, Konstytucji i Praw rządzących Zakonem. Jest to ważny krok naprzód w rozwoju Rycerzy Kolumba w Polsce - rozwoju, który stanowi pierwszą międzynarodową ekspansję Zakonu w ciągu 100 lat, a naszą pierwszą w Europie - podkreślił Carl Anderson. Dodał, że "rozwój i praca Rycerzy Kolumba w Polsce zostały powierzone Matce Bożej Częstochowskiej i proces, w którym Polska stanie się Radą Stanową wydaje się szczególnie właściwym w czasie, kiedy Kościół przygotowuje się do beatyfikacji ukochanego syna Polski i bliskiego przyjaciela Zakonu, Papieża Jana Pawła II, która odbędzie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego".
Z kolei Delegat Terytorialny w Polsce Krzysztof Orzechowski zauważył, że tylko pięć lat po założeniu pierwszej Rady w Polsce w styczniu 2006 roku, podjęto decyzję, aby uczynić Polskę Radą Stanową. - Nadal będziemy w strukturach Rycerzy Kolumba, ale jednocześnie będziemy mieli większą autonomię. Prawdopodobnie w maju odbędzie się konwencja stanowa z udziałem przedstawicieli wszystkich rad w Polsce - poinformował Krzysztof Orzechowski.
Rycerzy Kolumba sprowadził do Polski abp Zygmunt Zimowski. Pierwsze Rady powstały w 2006 roku w Krakowie, Radomiu i Starachowicach. Rycerze na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. W Polsce jest 29 rad Rycerzy Kolumba, skupiających ok. 1,7 tys. osób.
Organizację założył pod koniec XIX wieku w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny w New Haven, w stanie Connecticut, 29-letni ks. Michael McGivney. Członkowie tej rodzinnej organizacji bratniej przysięgli bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Obecnie zakon pomaga rodzinom osiągnąć bezpieczeństwo finansowe poprzez ubezpieczenie na życie, renty dożywotnie i długoterminowe programy ubezpieczeniowe, poświęca wiele czasu służbie społecznej i wolontariatowi.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.