W tym tygodniu Komisja Europejska zakończy prace nad ogromnym pakietem sankcyjnym na wypadek rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Uruchomienie pakietu będzie uzależnione od decyzji unijnych przywódców - przekazało PAP źródło unijne.
"Ten pakiet jest przygotowywany w konsultacji z państwami UE i w bardzo ścisłej współpracy z USA. Dotyczy sektora finansowego, oligarchów, którzy powiązani są z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, i energetyki. Te prace w Brukseli obejmują też analizę eksportu do Rosji całego szeregu produktów, który byłby zakazany w przypadku agresji Rosji" - przekazało PAP źródło.
W ostatnich dniach w Waszyngtonie przebywały delegacje Komisji Europejskiej, które prowadziły w tej sprawie rozmowy.
"Sankcje muszą być zsynchronizowane. To nie tylko UE i USA, ale też Kanada, Wielka Brytania czy Szwajcaria. Gdyby miało dojść do nadzwyczajnej sesji Rady Europejskiej w związku z kryzysem na Ukrainie, to przywódcy będą dysponowali gotowym, bardzo dużym pakietem sankcyjnym. Chodzi o to, aby na wypadek agresji spotkać się nie po to, aby zlecić KE przygotowanie sankcji, ale żeby je przyjąć" - wskazał rozmówca PAP.
Źródło zastrzegło, że zastosowanie sankcji będzie zależało od politycznej decyzji UE.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.