Na Jasnej Górze dziś pierwszosobotnie zawierzenie Maryi i modlitwa o tryumf Jej Niepokalanego Serca. Uroczysty akt oddania Matce Bożej pielgrzymi wypowiedzą podczas Mszy św. o godz. 18.30 przed Cudownym Wizerunkiem Królowej Polski. Do zawierzenia indywidualni wierni, rodziny, parafie i inne wspólnoty przygotowują się m.in. poprzez udział w spotkaniach inicjowanych przez Bractwo NMP Królowej Korony Polski.
Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski trwa na Jasnej Górze już od ponad 20 lat. Przybywają tu pielgrzymi - indywidualnie, rodzinnie i we wspólnotach, by „oddać” wszystko Matce Bożej. - Tutaj, w tym sanktuarium Maryja pragnie w sposób szczególny, aby wynagradzano Jej za grzechy nasze, Ojczyzny i całego świata. Chce, byśmy w tym wynagrodzeniu zawierzyli Jej siebie samych, nasze rodziny, miejsca pracy, wszystkie historie życia, również te bolesne, które wiążą się z cierpieniem ciała i duszy - powiedział o. Roman Wit, opiekun Bractwa NMP Królowej Korony Polski.
Paulin zauważył, że na Jasnej Górze ludzie odnawiają zaufanie i otrzymują nadzieję. - Jest bardzo dużo świadectw pielgrzymów, którzy zauważają co się w ich życiu zmieniło m.in. poprzez różaniec i modlitwę. Czują stale obecność Maryi. Mówimy, że dziecko przychodzi do Matki ze wszystkimi problemami i każdy z nas powinien mieć tę świadomość, że ze wszystkimi troskami możemy przyjść właśnie tutaj, do Matki Jezusa i naszej - powiedział o. Wit.
Przypomniał, że nowy rok rozpoczął się pierwszą sobotą miesiąca i pielgrzymi swoją liczną obecnością u Bogarodzicy pokazali, że chcą z Nią wkroczyć i przeżyć kolejny rok: „ufam, że to noworoczne zawierzenie będzie darem owoców duchowych, fizycznych i cudów uzdrowień”.
Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski jest kontynuatorem Bractwa Koronacji Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, które powołał do istnienia papież Klemens XI w 1718 r. Powstało ono z inicjatywy paulinów jasnogórskich. Uroczystością patronalną jest dla wspólnoty święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i rocznica koronacji Jasnogórskiego Wizerunku, która miała miejsce 8 września 1717 roku.
Do zadań członków Bractwa NMP Królowej Korony Polski należy m.in. codzienna modlitwa różańcowa za papieża, paulinów i pielgrzymów jasnogórskich.
Członkowie wspólnoty szerzą kult Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Korony Polski w Ojczyźnie i w świecie. - My, znajdując się dziś w nowej rzeczywistości historycznej i ją kształtując, pragniemy poprzez szerzenie kultu Matki Bożej Jasnogórskiej jako Jej Bractwo łączyć Polaków w Ojczyźnie i w całym świecie - deklarują członkowie bractwa.
Ten rok dla Bractwa jest szczególny, bo po raz pierwszy po trzech latach statutowej działalności zostanie powołana jego filia, a to w parafii św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie Trybunalskim. Nastąpi to już w najbliższą niedzielę, 6 lutego.
Wierni z całej Polski pielgrzymują tu prywatnie, rodzinnie lub wspólnotowo, powierzając Maryi siebie, swoje rodziny, parafie, instytucje, samorządy a nawet całe gminy i miasta.
- Zawierzam siebie, moją relację z Panem Bogiem, nawrócenie moje i bliskich - powiedziała pani Małgorzata z Sochaczewa, która przyjechała na Jasną Górę specjalnie na dzisiejszą modlitwę. Zaprosiła też swoją przyjaciółkę Marzenę, która ze wzruszeniem przyznała: „jestem tu z tej okazji po raz pierwszy i oddaję Matce Bożej przede wszystkim wnuczka, który niedawno się urodził, ale także całą rodzinę”.
Uroczysty akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski składany jest przede wszystkim w każdą pierwszą sobotę miesiąca, ale także w inne dni, zwłaszcza święta lub uroczystości maryjne.
W ostatnim czasie słowa oddania Maryi wypowiedzieli m.in. przedstawiciele parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bejdach w diec. siedleckiej wraz z delegacją gminy Olszanka, na terenie której parafia się znajduje.
- Wielu z nas osobiście oddaje się pod opiekę Matce Bożej, ale uczynienie tego publicznie i w imieniu całej wspólnoty parafialnej czy społeczności lokalnej jest wydarzeniem wyjątkowym - zauważył proboszcz, ks. Tadeusz Kowalski.
Grzegorz Pajnowski, wójt gminy Olszanka podkreślił, że zawierzenie Królowej Polski to nawiązanie do historii i pielęgnowanie pamięci o przeszłości, ale i na nowo wskazanie na współpracę z łaską.
Pomysłodawca zawierzenia parafii i gminy, Jarosław Klimowicz, jest radcą prawnym w Urzędzie Gminy. Od kilku lat wraz z żoną należy do Bractwa NMP Królowej Korony Polski. Jak przyznał „transformacja duchowa”, której dokonuje Matka Boża w życiu osób Jej poświęconych jest procesem, który obfituje w wiele owoców.
Sam aktywnie włącza się w promowanie zawierzenia Maryi, by i inni doświadczyli tych wielkich darów. - Nigdy bym nie pomyślał, że jako prawnik będę głosił konferencje o Matce Bożej. Codzienna Msza św., stały spowiednik, wzrastanie w pobożności maryjnej, to niektóre z „cudów”, jakich doświadczam dzięki życiu poświęconemu Maryi - powiedział Jarosław Klimowicz.
By podtrzymać zwyczaj corocznej pielgrzymki i ponowić zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi na Jasną Górę 2 lutego po raz 17 przybyła delegacja samorządowców i mieszkańców miasta Marki.
- Przyjeżdżamy podziękować za wszystkie dobre inicjatywy, które udało się zrealizować w ubiegłym roku. Zawierzamy też troski i problemy, których nie brakuje w tym trudnym czasie - powiedział Paweł Pniewski, zastępca burmistrza miasta Marki, który funkcję tę pełni dopiero od 3 miesięcy.
Spotkania na Jasnej Górze w pierwsze soboty miesiąca odbywają się niezależnie od innych pielgrzymek. Zawierzenia są skierowane do wszystkich osób indywidualnych i do grup zorganizowanych.
Każdy duchowy akt zawierzenia oddawany jest podczas Mszy świętej o godz. 18.30 w Kaplicy Matki Bożej.
Dla osób, które pozostaną w domu prowadzona jest transmisja od godz. 16.00 z całego bloku spotkań na platformie YouTube i Facebook.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.