36. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie” trwa na Jasnej Górze. Spotkanie odbywa się w przededniu 90. rocznicy urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego założyciela Oazy. Trzydniowy zjazd jest okazją do refleksji nad oczekiwaniami Kościoła w Polsce wobec Ruchu i stanowi przygotowanie do podjęcia nowych wyzwań w kontekście rozwoju wspólnoty w świecie.
Abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że Kościół nade wszystko oczekuje od Ruchu Światło-Życie wierności charyzmatowi, dla którego został powołany. „Chodzi o ożywienie wiary, jedność z Kościołem, o owoce tej wiary, apostolstwo, kultura człowieka wierzącego, zaangażowanie także w różne problemy tego świata” - podkreślił abp Michalik. Zachęcił oazowiczów do jeszcze większego i pełniejszego realizowania charyzmatu ruchu, którym nade wszystko jest ewangelizacja.
- Chrystusa otrzymuje się, by nieść Go innym, by Nim się dzielić. Piękno Ewangelii jest tak fascynujące, że było by nieuczciwością i zakłamaniem, gdybyśmy nie próbowali Jej nieść innym, nawet w niekiedy nie doskonały sposób – podkreślił metropolita przemyski. Zauważył, że jeśli tęsknota za Nieskończonością, za Panem Bogiem jest możliwą do przeżywania już tu na ziemi i jest fascynacją naszego życia, to nie możemy tego chować pod korzec.
Przewodniczący Episkopatu powiedział, że w ślad za swym założycielem ks. Blachnickim, Ruch Światło-Życie powinien realizować ideał służby i posłuszeństwo Duchowi Świętemu dzisiaj, ale w Kościele. „Ks. Blachnickiemu zależało, by młodzi żyli Kościołem i w Kościele nie tylko przez dwa tygodnie rekolekcji, ale cały rok, by działalność we wspólnocie pomagała rozwijać się i trwać przy Chrystusie” - podkreślił abp Michalik. Przestrzegał także przed byciem naiwnym chrześcijaninem tzn. tym, który ulega złudom świata i nie ostrzega przed złem innych.
Ruch Światło-Życie obecny jest dziś w prawie 30 krajach świata, nie tylko w Europie, ale także w Amerykach, Afryce i Azji. Dotarł nawet do Chin i Pakistanu, powiedział Krzysztof Jankowiak, rzecznik prasowy wspólnoty.
„Dosłownie w ostatnich tygodniach otrzymaliśmy informacje z Pakistanu, z tego Pakistanu, gdzie być chrześcijaninem jest tak trudno. Trwa przekład materiałów oazowych na język urdu” - powiedział Jankowiak.
Najdynamiczniej poza Polską rozwijają się wspólnoty na Ukrainie i Słowacji. W naszym kraju zaangażowanych jest ok. 90 tys. osób.
Podczas Kongregacji odpowiedzialni za ruch zapoznają się z najnowszym dokumentem „Diakonia miejscem formacji i posługi w Ruchu Światło-Życie i poprzez Ruch Światło-Życie”. Poznają także nowe diakonie specjalistyczne czyli małe wspólnoty realizujące konkretną posługę np. ewangelizację rodzin.
Jak podkreślił ks. dr Adam Wodarczyk, moderator generalny, w obecnym czasie ogromnym polem działań ruchu jest służba na rzecz ukazywania chrześcijańskiej wizji miłości, małżeństwa i rodziny. „Rodziny są dla nas nadzieją na rozwój katechumenatu chrześcijańskiego, gdzie będą dorastały dzieci do żywej wiary i żywego zaangażowania w Kościele”, powiedział ks. Wodarczyk. Dodał, że troską wspólnot jest to, by zostało wciąż pomnażane to, co w ruchu już jest czyli praca ewangelizacyjno- formacyjna wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Podczas jasnogórskiego spotkania odpowiedzialni za Ruch Światło – Życie wysłuchają kilku wykładów np. o tym co mówi Bóg współczesnemu Kościołowi przez Papieża Benedykta XVI, o sylwetce duchowej i łaskach otrzymywanych wstawiennictwem Ojca Franciszka w 90. rocznicą urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego czy o wyzwaniach i inspiracjach wynikających z beatyfikacji czcigodnego sługi Bożego Jana Pawła II.
Kongregację zakończy w poniedziałek, 28 lutego spotkanie Krajowego Kolegium Moderatorów Ruchu Światło-Życie.
Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła przez przekształcanie parafii we wspólnoty wspólnot.
Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w r. 1954. Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki. Ruch Światło-Życie powstał i rozwija się w Polsce a w ostatnich kilkunastu latach rozszerza się również poza jej granicami.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.