Rosyjskie wojska przeprowadziły w nocy z wtorku na środę atak na Ukrainę, wykorzystując 181 dronów oraz cztery rakiety; 115 bezzałogowców zostało zestrzelonych - przekazały ukraińskie Siły Powietrzne. Zaatakowano kolejny obiekt energetyczny w obwodzie odeskim - podała prywatna firma energetyczna DTEK.
"Przeciwnik uderzył trzema rakietami balistycznymi Iskander-M/KN-23 (odpalonymi) z obwodu woroneskiego, jedną przeciwlotniczą rakietą kierowaną S-300 z obwodu kurskiego oraz 181 bezzałogowymi samolotami szturmowymi Shahed i różnego typu dronami przynętami z kierunków Orła, Kurska, Millerowa, Briańska i Primorsko-Achtarska w Rosji oraz (przylądka) Czauda na okupowanym przez Rosję Krymie" - poinformowały Siły Powietrzne w Telegramie (https://tinyurl.com/yw8tmre5).
Potwierdzono zestrzelenie 115 bezzałogowych samolotów szturmowych Shahed i innych typów dronów w obwodach: charkowskim, połtawskim, sumskim, czernihowskim, czerkaskim, kijowskim, dniepropietrowskim, donieckim, mikołajowskim i odeskim.
Na skutek zastosowania środków walki elektronicznej unieszkodliwiono 55 rosyjskich dronów. W wyniku ataku wroga odnotowano uszkodzenia obiektów w obwodach kijowskim, odeskim, dniepropietrowskim i charkowskim.
"Wczoraj wieczorem wróg zaatakował kolejny obiekt energetyczny (firmy) DTEK w obwodzie odeskim. To już czwarty atak na sieć energetyczną (tego) regionu w ciągu dwóch tygodni" - powiadomiło ukraińskie przedsiębiorstwo (https://t.me/dtek_ua/2340).
Zapowiedziano, że energetycy rozpoczną awaryjne prace naprawcze, gdy tylko otrzymają pozwolenie od ratowników.
Roman Mroczko, szef administracji wojskowej Chersonia na południu Ukrainy, napisał w Telegramie, że w wyniku nocnego rosyjskiego ostrzału miasta zginął jeden cywil.
Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)
ira/ szm/
Po ogłoszeniu dekretów wszystkim tym osobom przysługuje tytuł Czcigodnych Sług Bożych.
Papież przestrzegł, że zaniedbanie pracy nad jednością byłoby „skandalem”.
Czy historyczne witraże, które przetrwały pożar, powinny ustąpić miejsca współczesnej sztuce?
Wiernych zobowiązano w zamian zazwyczaj do modlitwy za ojczyznę, o pokój na świecie, czy jałmużny.
Szef Komitetu Wojskowego NATO o wyzwaniach stojących przed tą organizacją.