Przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo skierowanym do deputowanych Bundestagu w czwartek, trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. „Proszę nam pomóc zatrzymać tę wojnę” – zaapelował do kanclerza Niemiec Olafa Scholza.
„Przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności. Ten mur rośnie z każdą chwilą, kiedy nie jest udzielana nam pomoc” – mówił prezydent Ukrainy, podkreślając potrzebę dalszego wsparcia jego kraju w tym dramatycznym czasie.
„Panie kanclerzu Scholz, czas zburzyć ten mur. Proszę pokazać się jako przywódca, a pańscy potomkowie będą z pana dumni. Proszę nam pomóc zatrzymać tę wojnę” – zaapelował. Na te słowa parlamentarzyści zareagowali owacjami na stojąco.
Zełenski przypomniał, że Rosja wykorzystuje Niemcy i inne kraje do finansowania tej wojny, między innymi przez takie przedsięwzięcia jak gazociąg Nord Stream 2. „To było dla nas smutne” – dodał Zełenski, mówiąc o odrzucanych wielokrotnie prośbach Ukrainy o wsparcie, m.in. militarne. „Czuliśmy ten opór, widzieliśmy, że wolicie zajmować się dalej gospodarką” – podkreślił.
W swoim przemówieniu Zełenski przywołał też słynne słowa byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, który w Berlinie w 1987 roku wezwał Związek Radziecki do zburzenia muru berlińskiego.
„Ludzie na Ukrainie chcą żyć swobodnie i nie poddawać się innemu krajowi. Trudno jest nam bez pomocy świata przetrwać to wszystko, bronić Ukrainy i Europy. Postarajcie się zrobić więcej” – mówił Zełenski.
Jak podkreślił, na Ukrainie cywile i żołnierze stali się celem okrutnych rosyjskich ataków, wojska rosyjskie jednakowo traktują cele wojskowe i cywilne, nie zezwalają na udzielanie pomocy humanitarnej cywilom. „W ciągu trzech tygodni zginęło bardzo wielu Ukraińców, tysiące. W 2022 roku w środku Europy okupanci zabili 108 dzieci” – podkreślił prezydent Ukrainy.
„Znowu próbują zniszczyć cały naród w Europie” – podkreślił. „Mówię w imieniu Ukraińców, którzy przeżyli II wojnę światową. I teraz po 80 latach znowu dzieje się to samo, trwa wojna” – mówił Zełenski. „Zwracam się do was, bo nie wolno pozwolić, by to się powtarzało” – dodał Zełenski.
„Kraje leżące za oceanem są teraz bliższe Ukrainie niż Niemcy” – podkreślił.
Podziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę, w tym politykom, którzy „próbują zburzyć ten mur i którzy chcą zaostrzenia sankcji w celu ochrony młodszego pokolenia”.
To niewybaczalna wpadka: niemiecki parlament @bundestag po dramatycznej przemowie @ZelenskyyUa chce przejść do zwykłej agendy. Szef CDU @_FriedrichMerz protestuje i apeluje o debatę nt rządowej polityki wobec Ukrainy i Rosji. W Bundestagu ostro i emocjonalnie.
— Tomasz Kycia ن (@ThomasKycia) 17 marca 2022
Bundestag zajął się pandemią koronawirusa.
Mówiąc dokładniej, lider grupy parlamentarnej CDU/CSU Friedrich Merz wyjaśnił, że chciał dowiedzieć się od kanclerza Olafa Scholza (SPD) trzy tygodnie po jego pierwszym oświadczeniu rządowym na temat wojny w Ukrainie, „na czym stoimy, czy zrobiliśmy to dobrze, czy są decyzje, które mogą zostać poprawione”. Wniosek Unii (CDU/CSU) w tej sprawie poparli posłowie lewicy i AfD. Trzy partie koalicyjne zagłosowały przeciwko.
Temat pomocy uchodźcom ukraińskim ma się pojawić na sali obrad dziś po południu.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.