71 ton żywności dla potrzebujących

Banki Żywności przekażą potrzebującym ponad 71 tys. ton żywności. Rusza tegoroczna edycja Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD)

1 marca br. pierwszy transport żywności dotrze do magazynów Banków Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim, Rudzie Śląskiej i Warszawie. Dostawy 21 różnych produktów trwać będą systematycznie do końca roku. 32 Banki Żywności realizując tegoroczny program PEAD dotrą z pomocą do ponad 3 tys. fundacji, stowarzyszeń i instytucji pomocy społecznej w całej Polsce.

Europejski Program Pomocy Żywnościowej (PEAD) jest realizowany w Polsce od 2004 r., czyli
od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Federacja Polskich Banków Żywności jest jednym
z trzech podmiotów bezpośrednio realizujących program w 2011 r. PEAD jest największym tego typu programem w Polsce. „Federacja Polskich Banków Żywności przekaże aż 53% pomocy z programu. Tym samym jest największym, pod względem ilości przekazywanych artykułów, uczestnikiem programu.” – mówi Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. Dystrybucja produktów odbędzie się za pośrednictwem 32 Banków Żywności.

Produkty żywnościowe, które znalazły się w tegorocznej edycji programu to: mąka pszenna, kasza manna, makaron świderki, makaron muszelki, ryż biały, kasza gryczana, kasza jęczmienna
z warzywami, płatki kukurydziane, musli, herbatniki, kawa zbożowa instant, krupnik, chleb chrupki żytni, kasza jęczmienna z gulaszem, makaron z gulaszem, zupa pomidorowa z ryżem, ser podpuszczkowy dojrzewający, ser topiony, mleko UHT, mleko w proszku pełne (ekstra), masło ekstra. Te 21 produktów to artykuły najbardziej oczekiwane wśród odbiorców programu – osób zmagających się z problemem ubóstwa w Polsce.

„Cieszymy się, że z roku na rok, udaje nam się, w ramach programu, przekazywać coraz więcej żywności. W 2010 roku było to 62 tysiące tony, w tym roku będzie to ponad 70 tysięcy ton. Banki Żywności działają w każdym regionie w Polsce, aktywnie współpracują z lokalnymi stowarzyszeniami i instytucjami pomocy społecznej. To tworzy system, który pozwala na dobre rozpoznanie potrzeb i na efektywniejsze dotarcie dla osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy.”- dodaje Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Żywność przekazywana w ramach Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) jest wytwarzana przez producentów wybranych w ramach przetargu organizowanego przez Agencję Rynku Rolnego. Artykuły spożywcze są przekazywane w opakowaniach, na których znajduje się informacja „Pomoc Wspólnoty Europejskiej” oraz „Artykuł nie jest przeznaczony do sprzedaży”,
a także logo Banków Żywności, jako dystrybutora produktów.


Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie www.bankizywnosci.pl
 

«« | « | 1 | » | »»
 • anik
  01.03.2011 15:23
  Znam ludzi, którzy przychodzą do gminy po żywność i ciuchy a palą papierosy, piją piwo i jeżdżą drogimi samochodami.
  I ciekawe, człowiek normalny , nie tzw. biedny z zaświadczeniem byłby głodny i poszedłby do tego magazynu z żywnością to dostałby coś do jedzenia ?
  Inna sprawa, że taki nienajedzony na pewno by się wstydził poprosić.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  29°C Niedziela
  dzień
  wiecej »