We Wrocławiu ludzie dosłownie z całego świata dołączają do Kościoła katolickiego przez przyjęcie sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego.
W ciągu roku w Duszpasterstwie Katolików Języka Angielskiego (Pastoral Centre) prowadzone jest przygotowanie do przyjęcia różnych sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Okres tego przygotowania jest indywidualny, trwa minimum rok i opiera się na Piśmie Świętym, Katechizmie Kościoła Katolickiego i Prawie Kanonicznym.
W Niedziele Wielkanocną w Pastoral Centre, w kościele pw. św. Karola Boromeusza Michael - Amerykanin, przyjął chrzest, bierzmowanie i Komunię Świętą.
- Michael był ochrzczony w kościele protestanckim The Blue Sky Church w Kalifornii. Nie mogliśmy dojść, czy ten sakrament jest ważny, więc odbył się warunkowy chrzest, ponieważ Michael odkrył Boga w Kościele katolickim - opowiada o. Marcin Buntow OFMConv, duszpasterz w Pastoral Centre.
Żoną Michaela jest Miriam - Polka. Ona natomiast podczas tej samej Mszy, na której mąż przyjął chrzest, dokonała aktu konwersji na katolicyzm. Jej chrzest w Kościele protestanckim został rozpoznany jako ważny, więc kobieta składała publiczne wyznanie wiary w Kościele katolickim.
- Miriam, trzymając rękę na Słowie Bożym, wymawiała w głębokim wzruszeniu, ze łzami w oczach, ale jednocześnie z pewnością w głosie, że wierzy w Boga obecnego w Kościele katolickim. Była bardzo szczęśliwa z faktu, że została katoliczką. Potem przyjęła Komunię Świętą i bierzmowanie - mówi franciszkanin, rektor Ośrodka Duszpasterstwa dla Obcokrajowców Języka Angielskiego.
Msza w Niedzielę Wielkanocną była przełomowa nie tylko dla małżeństwa polsko-amerykańskiego, lecz również dla Brazylijczyka Leonardo.
- Leo zakochał się w Polce i chce mieszkać w naszym kraju. Jest katolikiem, ale nie przystąpił dotąd do bierzmowania. Po przyjeździe do Polski przygotowuje się do ślubu i mógł przyjąć teraz sakrament dojrzałości chrześcijańskiej - dodaje o. Marcin.
Miriam i Michael, a także Leonardo wraz z Agatą przeszli przez kurs przedmałżeński w The Pastoral Centre for English-speakers.
- Leo i Agata będą brali ślub już w sobotę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Natomiast Miriam i Michael pobrali się w Kościele protestanckim. Ich małżeństwo zostało przez nas uznane, ale po przejściu obu stron do Kościoła katolickiego nastąpi konwalidacja zwykła tego związku - wyjaśnia o. Buntow.
To nie koniec sakramentalnych darów w Duszpasterstwie Katolików Języka Angielskiego. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego po prawie 2-letnim przygotowaniu bierzmowanie przyjmie Miranda z Kamerunu i Nicolas z Francji. Chrzest wraz ze wszystkimi sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego otrzyma Maryam - Brytyjka.
- Widzę, ze ci wszyscy ludzie bardzo przeżywają przyjęcie sakramentalnych darów. Ich wzruszenie widać i słychać. Podczas Komunii Świętej z kolei obserwuję ogromną radość pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Staramy się jak najskuteczniej docierać do obcokrajowców we Wrocławiu przez internet, czy w realu, choćby przez wywieszanie plakatów. Kiedy spotykam obcokrajowców w mieście, pytam, czy są katolikami i czy chcą przyjść na Mszę świętą - opowiada o. Marcin.
Jak dodaje, nigdy nie namawia nikogo do chrztu czy innych sakramentów. Zawsze to zainteresowani proszą o wejście w głębię wiary w ten sposób.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.