Konferencja Biskupów Japonii spotka się w Sendai na specjalnym posiedzeniu. „Po spustoszeniach jakie spowodowało tsunami i wobec niepewności, co do sytuacji w elektrowniach atomowych, społeczeństwo całej Japonii jest przerażone i zdezorientowane” – powiedział biskup północnojapońskiej diecezji Sendai, Martin Tetsuo Hiraga w rozmowie z misyjną agencją Fides.
„Nie jesteśmy jeszcze w stanie oszacować rozmiarów spustoszeń“ – powiedział biskup Sendai. Jego diecezja jest jedną z najbardziej dotkniętych kataklizmem.
Natomiast nuncjusz apostolski w Japonii abp Alberto Bottari de Castello powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim, że po chwilowym otrząśnięciu się po pierwszej fali trzęsienia ziemi Japończycy znowu obawiają się kolejnych wstrząsów. Zwrócił uwagę na skąpe doniesienia mediów o sytuacji w kraju. Prąd jest racjonowany a cała Japonia znajduje się w sytuacji wyjątkowej.
W północnej części kraju ratownicy poszukują osób, które przeżyły kataklizm. Policja mówi o 5 tys. śmiertelnych ofiar i zaginionych. Liczba ta cały czas wzrasta. Dotychczas nic nie wiadomo o losie 10 tys. osób z prowincji Miyagi.
Abp de Castello przypomniał, że jedną z ofiar tsunami jest kanadyjski misjonarz ks. Andre Lachapelle. Urodzony w 1934 r. ks. Lachapelle, należał do Towarzystwa Misyjnego z Quebec. Był bardzo lubianym w Sendai kapłanem, m.in., animatorem ruchu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym oraz nauczycielem religii w szkołach katolickich w Sendai. Wydał kilka religijnych książek po japońsku.
Nuncjusz poinformował, że nadal nie wiadomo jak wielu księży i osób duchownych znajduje się wśród zaginionych. „Niektóre wspólnoty od dnia trzęsienia ziemi są nieosiągalne, co nas bardzo niepokoi” – powiedział nuncjusz apostolski w Japonii.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.