Uczestnicy 354. zebrania plenarnego Episkopatu Polski modlili się wczoraj wieczorem podczas Apelu Jasnogórskiego w Zakopanem na Olczy.
Wszystkich zgromadzonych w sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy powitał ks. proboszcz Mieczysław Kozłowski. Góralska rodzina w strojach regionalnych złożyła życzenia w gwarze wszystkim członkom episkopatu Polski. Rozważania po odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego prowadził biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Wspomniał Jana Pawła II i św. Maksymiliana Marię Kolbe jako postacie, które wskazywały na Maryję jako wzór komunii z Bogiem. – Biskupi polscy przychodzą dzisiaj do Maryi, aby tak jak Sługa Boży Jan Paweł II przedłożyć jej wszelkie troski i kłopoty – mówił bp Górny. Wezwał wszystkich ludzi sumienia do budowania cywilizacji życia. – Niech zbliżająca się beatyfikacja Jana Pawła II będzie zaczynem budowania ruchu obrony nienarodzonych dzieci – mówił hierarcha.
Na zakończenie kardynałowie i biskupi udzielili uroczystego błogosławieństwa wszystkim licznie zgromadzonym wiernym. Wśród nich byli górale ubrani w stroje regionalne. Niektórzy z nich trzymali w rękach flagi maryjne. Nie zabrakło także delegacji z pocztami sztandarowymi różnych instytucji. W modlitwie uczestniczyli ponadto przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Zakopanego Januszem Majchrem i starostą tatrzańskim. Liturgię uświetniła kapela góralska.
Biskupi po zakończeniu modlitwy rozmawiali z góralami. Interesowali się ich sytuacją materialną, błogosławili małe dzieci. – Którego byście chcieli biskupa? – zażartował kard. Stanisław Dziwisz do grupy górali. – Ino, żeby nie był jak my zbójnikami – odpowiedzieli górale.
W 2008 r. obchodzono 20. rocznicę poświęcenia kościoła pw. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na zakopiańskiej Olczy. Parafią opiekują się księża ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, którzy założyli w Zakopanem Dom Misyjny w 1914 r. Wmurowania kamienia węgielnego, pochodzącego z Tatr, a poświęconego przez Jana Pawła II w Rzymie, dokonał 11 sierpnia 1985 r. kardynał Franciszek Macharski.
Po modlitwie w sanktuarium na Olczy biskupi wrócili do „Księżówki”, gdzie jutro będą kontynuowali obrady. Rano biskupi będą uczestniczyć we Mszy św. w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Zaplanowano też na godz. 14 konferencję prasową w „Księżówce”.
Obrady Episkopatu po raz pierwszy odbywają się w „Księżówce”. Dom Rekolekcyjny, należący do episkopatu świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. W 1997 r. trzy dni w „Księżówce” spędził Jan Paweł II. – To było największe zgromadzenie hierarchów w tym miejscu. Byli dostojnicy z Watykanu, wszyscy biskupi polscy, którzy mogli tu wtedy przyjechać. Dlatego Jan Paweł II nazwał to miejsce „Małym Watykanem” – mówi ks. Leszek Mirek, dyrektor „Księżówki”.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.