Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej w środę o godz. 20.30 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbędzie się koncert "W hołdzie Rotmistrzowi" - poinformował IPN w przesłanym PAP komunikacie.
"Bóg jest gotów pomagać walczącym i ufającym Jego łasce; On bowiem daje nam sposobność do walki, żebyśmy zwyciężyli" - czytamy w dziele Tomasza a Kempis "O naśladowaniu Chrystusa", którego lektura stanowiła dla Witolda Pileckiego nie tylko duchową pociechę w najstraszniejszych chwilach uwięzienia w mokotowskim areszcie, ale także stała się jego swoistym testamentem. To właśnie na fragmentach tego dzieła, zbudowana jest narracja widowiska muzyczno-literackiego "W hołdzie Rotmistrzowi".
Koncert rozpocznie się o godz. 20.30 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. W części muzycznej, pojawią się utwory napisane do wierszy polskich poetów (m.in. Norwida, Herberta) a także tradycyjne pieśni i piosenki o tematyce patriotycznej i religijnej, które zaśpiewają: Krzysztof Cugowski, Krzysztof Iwaneczko, Klaudia Kołata, Andrzej Lampert, Basia Pospieszalska, Barbara Ewa Pospieszalska i Natalia Rzeźniak-Pospieszalska. Fragmenty testamentu Witolda Pileckiego, czyli wybrane sentencje z "O naśladowaniu Chrystusa", będzie recytował Adam Woronowicz.
W środę, w godzinach 10-18 będzie można złożyć kwiaty i zapalić znicz Rotmistrzowi pod Ścianą śmierci w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie po wojnie wykonywano wyroki, strzelając w tył głowy żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Będzie można również zwiedzić placówkę i - wyjątkowo - zobaczyć pamiątki po Rotmistrzu Pileckim, które udostępniła jego córka, Zofia Pilecka.
O godz. 18.30 odbędzie się msza polowa w intencji Witolda Pileckiego, a kazanie wygłosi kapelan Muzeum - ks. Tomasz Trzaska.
O godz. 21.30 - w godzinę śmierci Witolda Pileckiego - w kilkudziesięciu miastach w całym kraju zapłoną znicze. Dokładna lista miejsc w których to się stanie jest dostępna na stronie IPN.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli. Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Po powrocie do Polski zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem - po pokazowym procesie - zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 r. Zrehabilitowano go w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.