Na Światowym Indeksie Prześladowań organizacji Open Doors znalazło się aż 50 krajów. Pierwsze miejsce zajmuje Afganistan, który po zwycięstwie talibów wyprzedził Koreę Północną. Według najnowszych danych w ubiegłym roku intensywność napaści na chrześcijan rosła. Na świecie ponad 360 mln wyznawców Chrystusa jest przedmiotem intensywnych prześladowań i dyskryminacji z powodu wiary.
„Dziś na świecie także jest wielu męczenników, ale rzadko trafiają oni na pierwsze strony gazet” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Luigi D’Errico, proboszcz kościoła pw. Męczenników Ugandyjskich w Rzymie.
„Męczeństwo to nie tylko przeszłość, to teraźniejszość Kościoła, a papież Franciszek przypomina nam, że męczenników przybywa. Są też «niewidzialni męczennicy», ludzie najubożsi, których historie nie przebijają się do mediów. Męczennikami są w wielu krajach osoby niepełnosprawne, żyjące na marginesie społeczeństw, także z kulturowego punktu widzenia. Męczennikami jest wielu chrześcijan na świecie, także we Włoszech, myślę tu np. o koptyjskich Egipcjanach, którzy nie mogą swobodnie wyrażać swojej wiary. Nie wiadomo do końca, co dzieje się z wieloma chrześcijanami na całym świecie, np. w Nigerii. Czasy męczenników nie skończyły się, wręcz przeciwnie, prześladowania się nasilają.”
Wcześniej uwolniono trzech Izraelczyków, którzy przez 484 dni byli przetrzymywani w Strefie Gazy.
Co najmniej 54 osoby zginęły, a 158 zostało rannych w ostrzale artyleryjskim targu.
Zastąpił bp. dr. Mariana Niemca, który sprawował ten urząd w latach 2014-2024.
Są zniszczenia w obwodach zaporoskim, odeskim, sumskim, charkowskim, chmielnickim i kijowskim.