Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, w ramach akcji ratowania cmentarzy kresowych, w sierpniu podejmie pracę na wielkim zabytkowym cmentarzu w Kołomyi na Ukrainie.
Grupa wolontariuszy towarzystwa będzie przez ponad tydzień kontynuować coroczne prace porządkowo-remontowe, które prowadzi tam od roku 2010.
Ze względu na pandemię koronawirusa oraz wojnę wywołaną przez Rosję pobyt na Ukrainie i zakres prac będzie ograniczony w stosunku do poprzednich lat.
- Postanowiliśmy jednak nie przerywać akcji z uwagi na potrzebę utrzymania dotychczas osiągniętych efektów naszej pracy na tej nekropolii i przeciwdziałania degradacji pomników, które odremontowano w ubiegłych latach. Siły przyrody dokonały na wielu z nich zniszczeń - tłumaczy Zbigniew Saganowski, wiceprezes TMKK oraz organizator akcji.
W okresie od jesieni 2021 r. do wiosny 2022 przechodzące przez miasto burze i wichury spowodowały na cmentarzu połamanie i przewrócenie pewnej ilości starych, wielkich drzew. Te upadając zniszczyły kilkanaście stojących pomników. Zaleganie tych elementów pomnikowych na ziemi i w roślinach będzie powodować ich niszczenie poprzez nasiąkanie (szczególnie miękki wapień i piaskowiec), porastanie glonami, erozję kamienia i niszczenie się napisów.
- Chcemy w pierwszej kolejności zająć się właśnie takimi obiektami cmentarnymi, aby przywrócić je na pierwotne miejsca, odczyścić i zabezpieczyć przed czynnikami atmosferycznymi - dodaje Z. Saganowski.
O ile pozwoli czas, wolontariusze będą kontynuować prace przy odnajdywaniu w ziemi i zaroślach następnych przewróconych, niszczejących elementów pomnikowych i mogił, aby przywrócić pamięć o kolejnych, pochowanych tam osobach. Do tej pory (przez minione 12 lat akcji) zdołano doprowadzić do godnego stanu dopiero około 2/3 obszaru całego cmentarza.
- Wielu zacnych obywateli Kołomyi, którzy tworzyli kulturę i dobro tamtej ziemi, czeka nadal na odkrycie miejsca ich spoczynku i doprowadzenia ich mogił do właściwego, w miarę pierwotnego wyglądu - przyznaje wiceprezes towarzystwa.
Tegoroczne działania Towarzystwa możliwe są dzięki wsparciu finansowemu wielu życzliwych osób, parafii i instytucji, wśród których głównym darczyńcą jest Fundacja KGHM Polska Miedź.
- Dalsza realizacja planowanych remontów miejsc spoczynku naszych przodków wymaga pozyskania kolejnych środków pieniężnych. Apelujemy więc o każde możliwe wsparcie finansowe na cel remontu cmentarzy na Kresach - przekazuje Zbigniew Saganowski.
Życzliwych ofiarodawców prosi o przekazanie datków na konto Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Więcej informacji znajdziemy na stronie: www.kresowianie.info.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.