Reklama

Kiedyś Mao kazał wytępić wróble, teraz chińscy deputowani chcieli wytępienia innych stworzeń

Chińscy deputowani wzywali do wytępienia wszystkich komarów w kraju. Ich propozycja wywołała ożywioną dyskusję w internecie, ale państwowa komisja zdrowia uznała ją za technicznie niemożliwą do zrealizowania - podały dziennik "South China Morning Post".

Reklama

Grupa deputowanych Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) przekazała komisji propozycję, w której wezwała do "wszechstronnego wyplenienia komarów".

W odpowiedzi komisja przyznała, że tempo badań nad innowacyjnymi technikami kontroli komarów pozostaje stosunkowo niskie. Zapewniła, że będzie poszukiwać "przyjaznych środowisku, zrównoważonych i wykonalnych ekonomicznie" sposobów na zmniejszenie populacji tych owadów.

Propozycja deputowanych wywołała ożywioną dyskusję w mediach społecznościowych, a w ankiecie przeprowadzonej przez jeden z kanałów informacyjnych 57 proc. głosujących poparło apel, podkreślając, że komary przenoszą choroby. Przeciwnych było ok. 40 proc. respondentów, którzy twierdzili, że stworzenia istnieją nie bez powodu.

"Całkowicie zgadzam się na zabicie wszystkich komarów. Są naprawdę denerwujące. Być może któregoś dnia będą przenosić nieznane choroby równie skomplikowane jak koronawirus" - napisał jeden z użytkowników sieci Weibo.

Wielu oceniało jednak, że pomysł jest krótkowzroczny. "Czy deputowani wzięli pod uwagę łańcuch biologiczny? Jeśli równowaga zostanie zakłócona, konsekwencje mogą być olbrzymie" - ocenił jeden z komentatorów.

Według "SCMP" na świecie występuje ok. 3,5 tys. gatunków komarów. Są one wśród zwierząt najczęściej przenoszących choroby zakaźne. Patogeny przenoszone przez komary, takie jak wirusy dengi, japońskiego zapalenia mózgu i Zika oraz pasożyty wywołujące malarię stanowią poważne problemy dla zdrowia publicznego w wielu krajach.

Konsekwencje wytępienia komarów dla ekosystemu nie zostały w pełni zbadane. Naukowcy sądzą, że gdyby komary zniknęły z Ziemi, zagroziłoby to przetrwaniu setek gatunków ryb i innych zwierząt, które się nimi żywią.

Hongkoński dziennik zwraca uwagę, że niektóre eksperymentalne kampanie tępienia komarów zakończyły się powodzeniem. W 2019 roku na dwóch wyspach prowincji Guangdong na południu Chin naukowcom udało się zmniejszyć populację azjatyckiego komara tygrysiego, wiązanego z chorobami, o 94 proc., a liczbę zgłaszanych przez ludzi ukąszeń - o 97 proc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama