Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” rozpocznie się 25 września.
Wspólnota Sant’Egidio zachęca kolejne diecezje, parafie i wspólnoty w całym kraju do włączenia się w inicjatywę Tygodnia Modlitwy za Uchodźców, która kolejny raz objęta została patronatem bp. Krzysztofa Zadarki i Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Materiały potrzebne do zorganizowania w swoim mieście nabożeństwa „Umrzeć z nadziei” można otrzymać, pisząc na adres: santegidio.waw@gmail.com.
W niedzielę 25 września w Warszawie odbędzie się również wernisaż wystawy fotograficznej „Lesbos, lato solidarności”. Zdjęcia Anny Matlak dokumentują pobyt członków Wspólnoty Sant’Egidio w obozie dla uchodźców Mavrovouni, utworzonym po tragicznym pożarze obozu Moria we wrześniu 2020 roku. Wolontariusze przygotowywali posiłki, prowadzili szkołę języka angielskiego i zajęcia dla dzieci, ale przede wszystkim pojechali tam, żeby okazać tym zdesperowanym ludziom, poszukującym lepszej przyszłości dla siebie i swoich rodzin, solidarność i przyjaźń. Ich twarze i historie będzie można poznać dzięki ekspozycji w podziemiach pokamedulskiego kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP (parafia Bł. Edwarda Detkensa) przy ul. Dewajtis 3. Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę o godz. 12. W tym czasie będzie można usłyszeć również więcej o działalności Wspólnoty Sant’Egidio, nie tylko na rzecz uchodźców.
Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i innych europejskich krajów oraz sprawną integrację uchodźców. Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością - także w innych miastach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.