Perła Afryki w kosmosie

Uganda w poniedziałek z powodzeniem wysłała na pokładzie rakiety NASA swojego pierwszego w historii satelitę na międzynarodową stację kosmiczną

Satelita została zaprojektowany i skonstruowany przez trzech inżynierów z Ugandy, w ramach międzynarodowego programu projektowania satelitów, we współpracy z instytutem technologii Kyushu w Japonii.

Jego projektantami są Edgar Mujuni, Derrick Tebusweke i Bonny Omara, którzy otrzymali również tytuły inżynierów ds. systemów kosmicznych.

SEE TV Uganda Excitement as Uganda launches its first ever satellite into space

PearlAfricaSat-1, zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej w grudniu tego roku.

Według Ministerstwa Nauki i Technologii Ugandy, PearlAfricaSat-1 ma dostarczać dane badawcze i obserwacyjne, które zapewnią rozwiązania w zakresie prognozy pogody, gruntów, zbiorników wodnych, mapowania minerałów i monitorowania rolnictwa.

Zbierane dane mają też zapobiegać katastrofom, być użyteczne w planowaniu infrastruktury i bezpieczeństwa granic.

Monica Musenero, minister nauki, technologii i innowacji Ugandy, wyraziła przekonanie, że udział Ugandy w programie badań kosmicznych, będzie impulsem dla gospodarki kraju, z którego skorzysta wiele sektorów.

Projekt rozpoczął się w kwietniu 2020 r. w ramach projektu BIRDS-5, podczas którego ugandyjscy inżynierowie przeszli szkolenie w zakresie projektowania, produkcji i testowania satelity.

BIRDS-5, ma na celu rozwój rodzimego programu kosmicznego. Jest wdrażany we współpracy z instytutem technologii Kyushu w Japonii.

Satelita będzie obsługiwany z Ugandy, a wszystkie jego dane będą analizowane i wykorzystywane w Ugandzie za pośrednictwem stacji naziemnej.

Uganda buduje również stację naziemną w Mpoma w Mukono do dowodzenia, kontroli i zarządzania PearlAfricasat-1 przez krajowych inżynierów.

Oprócz informacji, które będą otrzymywane z satelity, Uganda otrzymała możliwość korzystania z usług pozostałych satelitów eksploatowanych w ramach projektu BIRDS-5.

W programie bierze udział również Zimbabwe.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
0°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
wiecej »